Nawigacja

Видання IPN укр

Poszukiwani świadkowie wydarzeń

Rozpoczęcie poszukiwań szczątków ofiar zbrodni komunistycznych na terenie Zamku w Rzeszowie – 3 września 2015

  • zdjęcie 1
    zdjęcie 1
  • zdjęcie 2
    zdjęcie 2
  • zdjęcie 3
    zdjęcie 3

W dniu dzisiejszym – 3 września 2015 r., o godzinie 9.00, rozpoczęły się w Rzeszowie prace związane z pierwszym etapem badań archeologicznych miejsc, gdzie mogą znajdować się groby ofiar zbrodni komunistycznych.

Archeolodzy, antropolodzy i historycy poszukiwać będą szczątków ofiar zbrodni komunistycznych na terenie Zamku w Rzeszowie, straconych i zmarłych w latach 1944–1956.

Prace prowadzone są przez Samodzielny Wydział Poszukiwań IPN pod kierunkiem prof. Krzysztofa Szwagrzyka, specjalistów z zakresu medycyny sądowej z Wrocławia oraz archeologów z Muzeum Archeologicznego we Wrocławiu.

Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie zwraca się z prośbą do wszystkich osób, których krewni stracili życie z rąk funkcjonariuszy państw totalitarnych na terenie Rzeszowa i województwa podkarpackiego o zgłaszanie się do IPN Oddział w Rzeszowie w celu udostępnienia materiału genetycznego do badań identyfikacyjnych. Istnieje możliwość, że w tym samym miejscu mogą być pochowane zarówno ofiary komunistów, jak też Niemców, dlatego apel kierujemy do osób, które straciły bliskich w latach 1939–1956. 

Kontakt: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, ul. Słowackiego 18, 35-060 Rzeszów, tel. 17 860 60 18.

Fot. Małgorzata Waksmundzka-Szarek / OIPN Rzeszów

do góry