Nawigacja

Видання IPN укр

Konferencje naukowe

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Konferencja międzynarodowa „W drodze do władzy – struktury komunistyczne realizujące politykę Rosji Sowieckiej i ZSRR wobec Polski (1917–1945)” – Warszawa, 12–13 października 2017

 „W drodze do władzy – struktury komunistyczne realizujące politykę Rosji Sowieckiej i ZSRR wobec Polski (1917–1945)” to tytuł międzynarodowej konferencji zorganizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie, która odbyła się w dniach 12–13 października 2017 r. (czwartek, piątek) w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki Przystanek Historia, przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie.

Konferencja miała na celu przyjrzenie się polityce Rosji Sowieckiej/ZSRR wobec Polski z perspektywy instytucji/organizacji tworzonych przez władze państwową i partyjną na terenie państwa sowieckiego, które miały zajmować się tzw. sprawami polskimi. Zakres chronologiczny obejmuje okres od rewolucji październikowej do zakończenia II wojny światowej, czyli okres w którym Rosja Sowiecka/ZSRR podejmował różne działania mające na celu zniszczenie suwerenności państwa polskiego.

W spotkaniu wzięli udział goście z Federacji Rosyjskiej, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy i Białorusi. Poza tym gościliśmy licznych specjalistów z polskich instytutów naukowych. Prawie wszystkie referaty  wzbogacone były przez dokumenty z Rosji. Dzięki czemu, nawet zagadnienia funkcjonujące już w polskiej nauce, zyskały nową wartość, a goście z zagranicy dodatkowo zapewnili inną perspektywę oglądu poszczególnych problemów.

Sesja składała się z dwóch zasadniczych części. Pierwsza, dotyczyła spojrzenia Włodzimierza Lenina na sprawy polskie. W tej części wystąpili między innymi prof. Michał Klimecki, który opowiedział o formowaniu się polskiej lewicy i utworzenia Biura Polskiego przy RKP(b), dr Eryk Krasucki, którego wykład dotyczył aspektów funkcjonowania Przedstawicielstwa KPRP/KPP przy KW Kominternu. Na temat  KPZB opowiedział dr Anatolij Wialiki, KPZU – dr Oleksandr Zajcew , natomiast referat o RPK/KPP przygotowała prof. Natalia Lebiediewa.

Druga część dotyczyła struktur, których inicjatorem był Józef Stalin. Część ta, bardziej bogata pod względem tematycznym, została podzielona na dwa bloki dotyczące Polski w planach Józefa Stalina w okresie pokoju i w czasie wojny. Swoje badania zaprezentowali m.in.: prof. Mikołaj Iwanow, który mówił na temat utworzonych terenów autonomicznych – Marchlewszczyzny i Dzierżyńszczyzny. O szkolnictwie partyjnym podległym KW Kominternu opowiedział pracownik Rosyjskiej Akademii Nauk Anna Kanarska, zaś o Polskiej sekcja Wydawnictwa Literatury w Językach Obcych 1939–1945, która istniała w ramach Kominternu, mówił prof. Albin Głowacki. Tematykę działalności NKWD na ziemiach polskich w 1944/45 podjął autor bestselleru „Psy Stalina” – Nikita Pietrow. Usłyszelismy ponadto wykłady m.in.  prof. Wojciecha Materskiego, prof. Daniela Boćkowskiego, dr. Piotra Gontarczyka, dr. Roberta Spałka oraz wykład o aspektach z historiografii relacji ZSRR a Polska prof. Vadima Staklo. Konferencję podsumowali wybitni historycy – prof. Andrzej Chojnowski i prof. Andrzej Paczkowski wspólnie z dr. Nikitą Pietrowem i prof. Vadimem Staklo.

Plonem sesji będzie publikacja, w której znajdą się wszystkie zaprezentowane referaty w rozbudowanej formie.

Honorowy Patronat Ministra Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej.

Patronat medialny: TVP Polonia, TVP Historia, Do Rzeczy, wSieci Historii, Polskie Radio dla Zagranicy, Radio Warszawa, Radio Wnet, Dzieje.pl.

PAP o konferencji:
 
Zapraszamy do obejrzenia relacji z paneli dyskusyjnych:
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

do góry