Nawigacja

Видання IPN укр

Konferencje naukowe

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Konferencja naukowa „Stan wojenny w Polsce 1981–1983” – Gdańsk, 12–13 grudnia 2016

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza do udziału w konferencji naukowej „Stan wojenny w Polsce 1981–1983”, która odbędzie się w dniach 12–13 grudnia br. w Europejskim Centrum Solidarności.

Wprowadzenie stanu wojennego w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku było jednym z najbardziej dramatycznych wydarzeń w najnowszej historii Polski. Ludzie zostali pozbawieni nadziei na zmiany ustrojowe. Po szesnastu miesiącach „powiewu wolności”, znowu powróciły represje i to znacznie surowsze niż w latach 70. Odpowiedzią na przemoc, stosowaną przez gen. Wojciecha Jaruzelskiego i jego aparat, była dobrze zorganizowana sieć solidarnościowej konspiracji, z którą Służba Bezpieczeństwa nie była w stanie sobie poradzić. 

Obecnie trwa przyjmowanie zgłoszeń uczestników konferencji. Wśród nich są pracownicy IPN. Swoje referety zgłosili Arkadiusz Kazański (Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej) i Piotr Brzeziński (Oddziałowe Biuro Badań Historycznych). 

Komitet naukowy: prof. Wojciech Polak – przewodniczący, dr hab. Arkadiusz Czwołek, prof. Mirosław Golon (IPN Gdańsk), Basil Kerski, dr Jacek Kołtan, ks. dr Jarosław Wąsowicz.

Zgłoszenia, kontakt organizacyjny i pozostałe informacje dostępne są na stronie internetowej Europejskiego Centrum Solidarności.


HARMONOGRAM
do 12 listopada 2016 – przyjmowanie zgłoszeń
do 16 listopada 2016 – ogłoszenie programu konferencji
12–13 grudnia 2016 – konferencja „Stan wojenny w Polsce 1981–1983”

MIEJSCE 
Europejskie Centrum Solidarności (pl. Solidarności 1, Gdańsk)

Wstęp wolny. Zapraszamy.

do góry