Nawigacja

Видання IPN укр

Konferencje naukowe

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Polsko-greckie seminarium naukowe „PRL a wojna domowa w Grecji” – Szczecin, 14 czerwca 2013

  • DSC08746020.jpg
  • Zdjęcie pochodzi z: AПАГОРЕYМЕNH ПАТРІΔА 30 ХРОNІА, Budapeszt 1979
  • 3001.jpg

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie we współpracy z Departamentem Studiów Słowiańskich, Bałkańskich i Orientalnych Uniwersytetu Macedońskiego w Salonikach zorganizował polsko-greckie seminarium naukowe „PRL a wojna domowa w Grecji”.

Do 1949 r. w Grecji toczyły się walki pomiędzy siłami rządowymi oraz zwolennikami Komunistycznej Partii Grecji (KPG). Po załamaniu się działań partyzantki komunistycznej Polska jako jeden z krajów satelickich ZSRR przyjęła ponad 13 000 uchodźców z tego kraju. Nad Wisłę przybyli żołnierze formacji zbrojnych, walczących pod egidą KPG, ich rodziny i sympatycy. Azyl w Polsce znalazło  ponad 3000 dzieci ewakuowanych z terenów objętych działaniami wojennymi. 

Podczas organizowanego w Szczecinie polsko-greckiego seminarium naukowego poruszone zostały m.in. kwestie tajnej operacji wojskowej, w ramach której sprowadzono do Polski uchodźców z Grecji, ich adaptacji w nowym miejscu zamieszkania, polityki władz wobec imigrantów oraz prowadzonego przez nich życia społeczno-kulturalnego. W tło historyczne wplecione zostały relacje uchodźców z Grecji i ich potomków, do dziś mieszkających w Polsce.

Szczecin, 14 czerwca 2013 r.,
sala konferencyjna hotelu „Willa West Ende”al. Wojska Polskiego 65

do góry