Nawigacja

Видання IPN укр

Konferencje naukowe

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Historycy z gdańskiego oddziału IPN na konferencji naukowej „Kościoły chrześcijańskie w systemach totalitarnych” – Toruń, 16–17 czerwca 2011

W dniach 16–17 czerwca br. w Toruniu odbyła się konferencja naukowa „Kościoły chrześcijańskie w systemach totalitarnych”. Konferencja, której organizatorem były Wydział Nauk Historycznych oraz Instytut Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, podjęła tematykę zmagań wszystkich Kościołów chrześcijańskich z władzami totalitarnymi, głównie z obszaru Europy Środkowo-Wschodniej. Jednym z głównych powodów zwołania konferencji był stosunkowo ubogi stan badań dotyczący relacji Państwo-Kościoły w XX wieku. Podczas sesji poruszane były tematy dotyczące Kościoła rzymskokatolickiego, greckokatolickiego, ewangelicko-augsburskiego, baptystycznego i innych Kościołów chrześcijańskich.

W trakcie konferencji z referatami wystąpili także historycy z gdańskiego oddziału IPN. Pierwszego dnia obrad (16 czerwca) dyrektor oddziału, dr hab. Mirosław Golon wygłosił referat „Działalność Służby Bezpieczeństwa wobec Kościoła rzymskokatolickiego w «Polsce powiatowej» (na przykładzie powiatów golubsko-dobrzyńskiego i lidzbarskiego)”, natomiast Arkadiusz Kazański (historyk z pionu edukacyjno-naukowego) wystąpił 17 czerwca z komunikatem „Przejawy oporu społecznego wobec władzy komunistycznej w Polsce na przykładzie parafii św. Brygidy w Gdańsku w latach 1981–1989”.
 

do góry