Nawigacja

Видання IPN укр

Konferencje naukowe

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Konferencja „Zbrodniarze z OUN-UPA i sprawiedliwi Ukraińcy. Dokumentacja i upamiętnienie” – Warszawa, 26 października 2010

26 października w warszawskim Centrum Edukacyjnym IPN, ul. Marszałkowska 21/25, odbyła się konferencja „Zbrodniarze z OUN-UPA i sprawiedliwi Ukraińcy. Dokumentacja i upamiętnienie”. Konferencję zorganizował Instytut Pamięci Narodowej przy współpracy Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Stowarzyszenia Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów.

PROGRAM

11:00  Otwarcie konferencji

  • 11:30  Referat autorstwa prokuratorów Przemysława Miszki i Krzysztofa Matkowskiego (OKŚZpNP we Wrocławiu) „Zbrodnie popełnione przez nacjonalistów ukraińskich w Małopolsce Wschodniej w latach 1939-1945 na osobach narodowości polskiej, w świetle śledztw OKŚZpNP we Wrocławiu” wygłosi prokurator Konrad Bieruń (OKŚZpNP we Wrocławiu)
  • 12:00  Referat prokuratora Piotra Zająca (OKŚZpNP w Lublinie) „Problematyka ścigania i karania sprawców zbrodni ukraińskich nacjonalistów na ludności polskiej w latach 1939-1945 na terenie ówczesnego województwa wołyńskiego i lubelskiego”

12:30  Dyskusja
12:45  Przerwa

  • 13:00  Referat prokuratora Wiktora Szwieca (OKŚZpNP w Krakowie) „Zbrodnia w Hucie Pieniackiej w świetle ustaleń śledztwa Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie”
  • 13:30  Referat Romualda Niedzielki (BEP IPN) „Niewygodne bohaterstwo. O Ukraińcach ratujących Polaków poddanych eksterminacji przez OUN-UPA”

14:00  Dyskusja
14:15  Podsumowanie
14:30  Zakończenie

Prowadzenie konferencji i podsumowanie: prof. Jan Żaryn

 

do góry