Nawigacja

Видання IPN укр

Konferencje naukowe

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Need to Know. Świat wywiadu i polityka. Spojrzenia ze Wschodu i z Zachodu” – Bruksela, 8–9 listopada 2011

ENGLISH

Międzynarodowa Konferencja Naukowa 

Need to Know. Świat wywiadu i polityka. 
Spojrzenia ze Wschodu i z Zachodu.

Bruksela, 8–9 listopada 2011 r.

 

Jednym z ubocznych skutków upadku systemu komunistycznego w Europie Środkowo-Wschodniej stało się stosunkowo szybkie udostępnienie tajnych dotąd danych o najważniejszych aspektach działania organizacji wywiadowczych niektórych krajów Układu Warszawskiego. Można dzięki temu badać wiele kluczowych kwestii, takich jak: wpływ informacji wywiadu na decyzje polityczne, międzynarodowa współpraca wywiadowcza, obieg i przetwarzanie informacji wywiadu; cele, metody i formy pracy wywiadu; źródła informacji i operacje wywiadowcze; ludzie wywiadu; wywiad jako organizacja itd.

Podstawowym celem konferencji była konfrontacja doświadczenia badaczy z krajów Europy Środkowo-Wschodniej na co dzień analizujących wspomniane materiały z wypracowaną od dawna na zachodzie Europy i w Stanach Zjednoczonych metodologią badań nad problematyką wywiadowczą.

Obrady konferencji odbywały się w Brukseli w Regionalnym Biurze Województwa Śląskiego w Brukseli (Rue Saint Laurent 36/38) oraz w First Euroflat Hotel (Boulevard Charlemagne 50) w dniach 8–9 listopada 2011 r. Konferencja była wydarzeniem towarzyszącym polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Współorganizatorzy konferencji: Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Paweł Zalewski, MEP (Europejska Partia Ludowa) i Centrum Studiów nad Zimną Wojną – Uniwersytet Południowej Danii.

Obrady były prowadzone w języku angielskim.

do góry