Nawigacja

Видання IPN укр

Konferencje naukowe

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Konferencja z cyklu „Korzenie Gdyni” – „Gdynia pod specjalnym nadzorem (1945–1956)” – Gdynia, 30 stycznia 2004 r.

30 stycznia 2004 r. w siedzibie Rady Miasta Gdyni odbyła się trzecia już konferencja z cyklu „Korzenie Gdyni”, współorganizowana przez Oddział Gdański IPN wraz z Prezydentem Miasta Gdyni oraz z gdyńskimi dziennikarkami Wiesławą Kwiatkowską i Małgorzatą Sokołowską.

Pierwsza konferencja z tego cyklu odbyła się 2 października 2002 r. i dotyczyła przede wszystkim okresu międzywojnia i wojny. Podczas drugiej konferencji przedstawiano obraz miasta czasu wojny i pierwszej dekady rządów komunistycznych, do śmierci Stalina. Program obecnej konferencji dotyczył również okresu stalinowskiego:

  1. „Nowy wzorzec obywatela” – mgr Barbara Mielewczyk

  2. „Likwidowanie prywatnych przedsiębiorstw” – red. Aleksander Gosk

  3. „Praca referatu śledczego Miejskiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego” – dr Piotr Niwiński (IPN)

  4. „Przenoszenie ważniejszych instytucji z Gdyni do Gdańska” – red. Małgorzata Sokołowska

  5. „1 Maja – dzień indoktrynacji ideologicznej” – red. Wiesława Kwiatkowska

  6. „Statystyka kryminalna Gdyni” – dr Piotr Semków (IPN)

Ponadto mgr Monika Tomkiewicz z Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi polskiemu omówiła wysiedlenia z Gdyni w latach 1939–1942 w świetle śledztwa Instytutu Pamięci Narodowej.
Teksty konferencyjne publikowane są w formie książkowej na koszt miasta w ciągu miesiąca po zakończeniu konferencji. Kontakt w tej sprawie: Małgorzata Sokołowska, verbicausa@poczta.onet.pl.

 

Obchody 1 Maja 1949 r. w Gdyni.

Podobnie jak podczas poprzedniej konferencji, odbył się występ młodzieży z Zespołu Szkół Nr 7 (Szkoła Podstawowa Nr 12 i Gimnazjum Nr 8) w Gdyni, nawiązujący do omawianej problematyki. Polonistka i bibliotekarka, pani Barbara Mielewczyk, przygotowała referat na temat „Nowego modelu obywatela w Polsce »Ludowej«”, któremu towarzyszył pokaz przygotowany przez grupę teatralną pani Katarzyny Tokarskiej.
Pokazano robotnicę z przetwórni rybnej w „gustownych gumowcach”, przodownicę pracy z podwiniętymi rękawami pokazującą dłonie zaciśnięte w walce o lepszą przyszłość, trójkę murarską, „co pracuje za trzech, a buduje za 12”, chłopa postępowego w stroju łowickim i z sierpem w garści, oraz aparatczyka, sportowca i aktywistę ZMP. Ukazano także wzory negatywne: bumelanta, kułaka, bikiniarza i wroga ludu.
Młodzieżowe pokazy „żywej historii” są atrakcją konferencji gdyńskich, które mają charakter przede wszystkim edukacyjny. Następna konferencja z tego cyklu planowana jest na wrzesień.

do góry