Nawigacja

Видання IPN укр

Konferencje naukowe

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Konferencja naukowa „Niezależny Samorządny Związek Zawodowy »Solidarność« na Pomorzu i Kujawach w latach 1980–1989” – Gdańsk, 27 i 28 sierpnia 2010

Jednym z głównych elementów obchodów 30-lecia narodzin NSZZ „Solidarność” w Gdańsku była konferencja naukowa „Niezależny Samorządny Związek Zawodowy »Solidarność«” na Pomorzu i Kujawach w latach 1980–1989”. Konferencja została zorganizowana przez gdański oddział IPN oraz Wydział Historyczny Uniwersytetu Gdańskiego.

Rozpoczęła się w Sali Akwen (siedziba Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, ul. Wały Piastowskie 24), gdzie wykład inaugurujący wygłosił prof. dr hab. Wojciech Polak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Uczestnicy oraz goście zwiedzili następnie nowo otwartą Salą BHP na terenie stoczni gdańskiej.

Zasadnicza część konferencji miała miejsce w auli Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego (ul. Wita Stwosza 55). Zaproszeni prelegenci z różnych ośrodków naukowych (oddziały IPN z Gdańska, Szczecina i Krakowa, wykładowcy uniwersyteccy, m.in. z Torunia i Gdańska, Archiwum Państwowe w Gdańsku, Europejskie Centrum Solidarności) w ciągu dwóch dni zaprezentowali łącznie 19 referatów.

Konferencji towarzyszył blok wystaw pt. „Wokół »Solidarności«” prezentowanych we wnętrzu oraz przed budynkiem Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego, a także promocja (z udziałem autorów) wybranych publikacji wydanych przez IPN.

do góry