Nawigacja

Видання IPN укр

Konferencje naukowe

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Konferencja naukowa „Koniec jałtańskich złudzeń. Sfałszowane wybory 19 stycznia 1947 r.” – Kraków, 19 stycznia 2007 r.

19 stycznia 2007 r., w sześćdziesiątą rocznicę wyborów 1947 r., w auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego odbyła się sesja historyczna „Koniec jałtańskich złudzeń. Sfałszowane wybory 19 stycznia 1947 r.”, zorganizowana przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie, Wydział Historyczny UJ, Muzeum Okręgowe w Tarnowie Oddział w Wierzchosławicach oraz Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa.

Po powitaniu uczestników przez dziekana Wydziału Historycznego UJ prof. Andrzeja Banacha wprowadzenie do sesji wygłosił prezes IPN prof. Janusz Kurtyka. W pierwszej części sesji referaty wygłosili: dr hab. Zdzisław Zblewski z IPN (Referendum ludowe 30 czerwca 1946 r.), dr Tomasz Skrzyński z PAN (Przygotowania PSL do wyborów na przykładzie Krakowskiego) i dr Maciej Korkuć z IPN (Wybory 1947. Mit założycielski komunizmu).

Po przerwie, w trakcie której uczestnicy mieli okazję zapoznać się z wystawą upamiętniająca działalność Polskiego Stronnictwa Ludowego Stanisława Mikołajczyka w okresie wyborów z 1947 r., rozpoczęła się druga część sesji, którą otworzyły przekazy „świadków historii”: prezes Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa Ryszard Ochwat odczytał wspomnienia ostatniego żyjącego posła PSL do Sejmu Ustawodawczego, mec. Stanisława Laskowskiego, a następnie swoją relację przedstawił prof. Antoni Podraza, znajdujący się w 1947 r. na liście PSL w Krakowie. Następnie zostały wygłoszone kolejne referaty: prof. Janusza Wrony z UMCS w Lublinie (Wybory 1947 r. Ordynacja, przebieg i konsekwencje dziejowe), prof. Aliny Fitowej z UJ (Wybory parlamentarne 1947 r. w świetle pism i interpelacji do Kazimierza Bzowskiego, Generalnego Komisarza Wyborczego), ks. prof. Józefa Mareckiego z PAT i IPN (Kościół wobec wyborów), dr. Antoniego Kury z IPN (Skala represji w okresie wyborów) i Mateusza Szpytmy z IPN (Działania aparatu represji wobec PS).

Wśród gości sesji byli m.in. Jego Eminencja Kard. Franciszek Macharski, dyrektor krakowskiego Oddziału IPN prof. Ryszard Terlecki, poseł do Parlamentu Europejskiego Czesław Siekierski, posłowie do Sejmu RP Bronisław Dutka i Wiesław Woda (Przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego PSL), minister zdrowia w rządzie Tadeusza Mazowieckiego Andrzej Kosiniak-Kamysz, potomkowie wybitnych działaczy ruchu ludowego Joanna i Marek Steingel – wnuczka i prawnuk Wincentego Witosa, synowie Stanisława Mierzwy – Jacek, Wincenty i Wojciech, córka Edwarda Kalety prof. Mirosława Kaleta, a także wielu uczestników wojennych i powojennych zmagań o wolność i niezawisłość Polski.
 

do góry