Nawigacja

Видання IPN укр

Konferencje naukowe

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Konferencja naukowa "Ostatni "leśni" - Mazowsze i Podlasie w ogniu 1947-1954." Sesja poświęcona zbrojnemu Podziemiu Niepodległościowemu - Warszawa, 5 czerwca 2002 r.

W dniu 5 czerwca  2002 r. w sali konferencyjnej IPN w Warszawie Zastępca Prezesa IPN Janusz Krupski oraz Dyrektor Oddziału IPN w Warszawie Piotr Chruszczyński otworzyli wystawę "Ostatni Leśni - Mazowsze i Podlasie w ogniu 1948 - 1953".

Otwarciu wystawy towarzyszyła sesja naukowa pt.: "Ostatni Leśni".
W sesji wzięli udział naoczni świadkowie i żołnierze Niepodległościowego Podziemia walczący po 1947 roku z komunistyczną władzą na Mazowszu i Podlasiu.
"Ostatni Leśni" przybyli dzisiaj do siedziby Instytutu Pamięci Narodowej.
Janina Samoraj "Celinka" - jedyny żyjący żołnierz oddziału Wiktora Stryjewskiego "Cacki", ciężko ranna w walce z KBW 8 lutego 1949 roku, skazana przez WSR w Warszawie na 5 lat więzienia i  Stanisław Żurawski "Madej". W 1954 roku skazany na pięciokrotną karę śmierci, którą zamieniono ostatecznie na wieloletnie więzienie, z którego zbiegł i ukrywał się w lasach koło Żuromina (powiat Sierpc) przez sześć lat do 1960 roku.

W dokumentach UB z lat pięćdziesiątych figuruje jako nieżyjący. Dzięki pracy historyków i archiwistów z warszawskiego oddziału IPN udało się dotrzeć do "Madeja".

Przed otwarciem wystawy w siedzibie IPN w Warszawie odbyło się wzruszające spotkanie "po 55 latach" Adama Dubrawskiego vel Józefa Mickiewicza "Iskra" - dowódcy oddziału Ruchu Oporu Armii Krajowej z lat 1946-47 działającego na terenie powiatu Gostynin z jego żołnierzami Stanisławem Maksjanem i Stanisławem Majchrzakiem. Żołnierze Niepodległościowego Podziemia nie widzieli się od momentu rozwiązania oddziału i aresztowania przez UB.
Adam Dubrawski aresztowany był w 1950 roku i skazany na karę śmierci zamienioną na 15 lat więzienia. Jego podkomendnych UB aresztowało w 1948 roku. Obaj zostali skazani na wieloletnie więzienie. Spotkanie odbyło się dzięki pracy historyków warszawskiego oddziału BEP IPN.

Na ekspozycję składają się zdjęcia dokumentujące działalność oddziałów partyzanckich, pośmiertne fotografie żołnierzy Podziemia, dokumenty sądowe aparatu bezpieczeństwa, kolorowe mapy ukazujące akcje Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego przeciwko oddziałom partyzantki niepodległościowej, a także plakaty propagandowe, gazety, broszury władz partyjno-państwowych PRL.
Wystawę zorganizowało Biuro Edukacji Publicznej IPN w Warszawie przy pomocy Starostwa Powiatowego w Warszawie, Starostwa Powiatowego w Mławie, Starostwa Powiatowego w Sochaczewie, Burmistrza miasta Gostynina oraz Burmistrza miasta Mławy.

PROGRAM SESJI NAUKOWEJ

11.00 - Otwarcie sesji "Ostatni leśni" - wiceprezes IPN Janusz Krupski;
Obrady poprowadzi prof. dr hab. Jerzy Eisler

CZĘŚĆ I

11.15 - Prof. dr hab. Andrzej Paczkowski,
"Sytuacja polityczna po wyborach i amnestii 1947 r."
11.35 - Tomasz Łabuszewski,
"Ostatnie patrole partyzanckie 6 Brygady Wileńskiej na Podlasiu - grupa 'Lamparta' 1950-1952".
11.55 - Jacek Pawłowicz
"Podziemie antykomunistyczne na Mazowszu Zachodnim po 1947 r. (16 Okręg NZW)."
12.15 - Dr Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki,
"Partyzantka na Kielecczyźnie po 1947 r., zarys problematyki, stan badań".
12.55 - Waldemar Brenda,
"Podziemie antykomunistyczne na Mazowszu Północnym po 1947 r."
12.55 - Przerwa

CZĘŚĆ II

13.15 - Kazimierz Krajewski,
"Partyzantka poakowska na kresach północno-wschodnich".
13.35 - Dr Sławomir Poleszak,
"Zarys dziejów podziemia antykomunistycznego w łomżyńskim i grajewskim po 1947 r."
13.55 - Ks. Kazimierz Litwiejko,
"Ostatni partyzanci w powiecie sokólskim",
14.15 - Dr Jarosław Kopaliński,
"Odziały Romana Dawickiego 'Lonta' oraz Antoniego Dołęgi 'Znicza'";

Dyskusja

do góry