Nawigacja

Видання IPN укр

Konferencje naukowe

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Konferencja naukowa „Wydarzenia brzeskie – 26 maja 1966 r. Opozycja – Kościół – komunistyczna bezpieka na terenie powiatu brzeskiego 1945-1966” i wystawa „Nieznane karty z historii miasta...”

W dniach 10–11 czerwca 2006 r. w Brzegu odbyły się uroczystości upamiętniające 40. rocznicę wydarzeń brzeskich. W pierwszym dniu w Muzeum Piastów Śląskich miała miejsce konferencja naukowa „Wydarzenia brzeskie – 26 maj 1966 r. Opozycja – Kościół – komunistyczna bezpieka na terenie powiatu brzeskiego 1945-1966”.

W czasie spotkania zostały wygłoszone następujące referaty:

  • dr Krzysztof Szwagrzyk (IPN Wrocław) – „Organizacje niepodległościowe na terenie powiatu Brzeg w latach 1945–1956”

  • dr Tomasz Balbus (IPN Wrocław) – „Geneza i kierunki działalności Urzędu Bezpieczeństwa w Brzegu w pierwszych latach powojennych”

  • Stanisław Bogaczewicz (IPN Wrocław) – „Obchody Millenium Chrztu Polski na terenie
    Archidiecezji Wrocławskiej”

  • Ks. prof. Józef Pater – „Służba Bezpieczeństwa PRL wobec ordynariusza wrocławskiego kardynała Bolesława Kominka”

  • Janusz Jakubów – „Kryptonim »Obrońca Wiary« – walka bezpieki z dziekanem brzeskim ks. Kazimierzem Makarskim”

Drugi dzień rozpoczęła msza święta w kościele pw. Podwyższenia Świętego Krzyża w Brzegu z udziałem Jego Eminencji kardynała Henryka Gulbinowicza oraz brzeskich księży wikarych z 1966 r. Homilię nawiązująca do wydarzeń sprzed 40 lat wygłosił ks. dziekan Kazimierz Nawrot. W Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu nastąpiło otwarcie wystawy „Nieznane karty z historii miasta – Brzeg w tajnych dokumentach komunistycznej bezpieki 1945-1966” przygotowanej przez pracowników OBEP IPN we Wrocławiu Stanisława Bogaczewicza, Sylwię Krzyżanowską, Krzysztofa Szwagrzyka i Wojciecha Trębacza. Otwarcie było połączone z prezentacją filmu dotyczącego wydarzeń brzeskich przygotowanego przez wrocławski oddział TVP.
Uroczystości towarzyszyło ogromne zainteresowanie władz lokalnych i mieszkańców miasta.

do góry