Nawigacja

Видання IPN укр

Konferencje naukowe

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Konferencja naukowa „Katolicy i Żydzi. Relacje religijne i społeczne w kontekście historycznym Kielecczyzny” – Kielce, 14 stycznia 2016

  • zdjęcie 1
    zdjęcie 1

14 stycznia 2016 r., o godz. 9.30, w Wyższym Seminarium Duchownym (aula im. ks. bp. Czesława Kaczmarka) w Kielcach, przy ul. Jana Pawła II 7, odbędzie się konferencja naukowa „Katolicy i Żydzi. Relacje religijne i społeczne w kontekście historycznym Kielecczyzny”.

Konferencja została zorganizowana w związku ze zbliżającym się XIX Dniem Judaizmu w Kościele Katolickim W pierwszej części konferencji, poświęconej zagadnieniom teologicznym, wygłoszone zostaną referaty naukowe poruszające kwestie teologicznego uzasadnienia modlitw chrześcijan za Żydów, modlitwy „Ojcze Nasz” jako modlitwy żydowskiej oraz kwestie elementów kultycznych judaizmu w liturgii chrześcijan.
W drugiej części poruszone zostaną zagadnienia dotyczące relacji między społecznościami polską i żydowską na Kielecczyźnie w okresie dwudziestolecia międzywojennego oraz w okresie powojennym, w latach 1945–1947, w tym pogromu kieleckiego. Na przykładzie rodzin Ulmów i Branków zaprezentowana zostanie również kwestia Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej. Po wygłoszeniu referatów przewidziana jest dyskusja.

Konferencję zakończą pokazy filmów. Zaprezentowany zostanie obraz „Historia Kowalskich” w reż. Macieja Pawlickiego i Arkadiusza Gołębiewskiego oraz „Dzieci Ireny Sendlerowej” w reż. Johna Kenta Harrisona. Początek projekcji o godz. 15.00.

Organizatorami spotkania są Wyższe Seminarium Duchowne w Kielcach, Diecezjalna Rada Ekumeniczna, Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach oraz Instytut Ekumeniczny Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Honorowy Patronat nad konferencją objął ks. Biskup Kielecki dr Jan Piotrowski.

Szczegółowe informacje o konferencji na: www.facebook.com/ipn.kielce

Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.

do góry