Nawigacja

Видання IPN укр

Konferencje naukowe

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Międzynarodowa konferencja „Polscy więźniowie w KL Sachsenhausen. Upamiętnienie generała Bolesława Roi” – 16 czerwca o godz. 16.00 na IPNtv

Instytut Pamięci Narodowej, Miasto Kielce oraz Muzeum i Miejsce Pamięci KL Sachsenhausen zorganizowali konferencję on-line poświęconą losowi polskich więźniów w obozie KL Sachsenhausen

Od chwili wybuchu II wojny światowej w 1939 roku  Niemcy rozpoczęli akcje eksterminacji przedstawicieli wszystkich grup społecznych, głównie polskiej inteligencji. Te tragiczne wydarzenia są w niewielkim stopniu obecne w świadomości historycznej zarówno społeczeństwa polskiego, jak i zagranicznego.

W 2020 roku, z okazji 75. rocznicy wyzwolenia obozu KL Sachsenhausen, na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego znajdującego się w okolicach Berlina, został postawiony pomnik generała dywizji Bolesława Jerzego Roi – jednego z czterech sygnatariuszy rozkazu o powołaniu niepodległego Wojska Polskiego. To upamiętnienie stało się pretekstem do ponownego podjęcia tematyki związanej z losami polskiej inteligencji, polskich więźniów w obozie Sachsenhausen.

Konferencja była okazją do zaprezentowania postaci generała Bolesława Roi, okoliczności  jego aresztowania i osadzenia oraz śmierci w KL Sachsenhausen. Ponadto została podjęta problematyka pobytu polskich więźniów w tym obozie, a także aresztowań inteligencji na okupowanych ziemiach polskich. Zostały także omówione kwestie  kwalifikacji prawnej zbrodni niemieckich na inteligencji polskiej w czasie II wojny światowej.

Zapowiedź konferencji

Polscy więźniowie w KL Sachsenhausen. Upamiętnienie generała Bolesława Roi

Konferencja on-line – 16 czerwca 2021, godz. 16.00

PROGRAM KONFERENCJI

  • dr Aleksandra Anna Kozłowska (Łódź) – Śmierć gen. dyw. Bolesława Roi (1876-1940) w świetle dokumentów i wspomnień
  • dr Astrid Ley (Gedenkstätte und Museum Sachsenhausen) – Polscy więźniowie w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen
  • dr Joanna Lubecka (IPN)  – „Alle Professoren raus!” Aresztowanie krakowskich naukowców i ich pobyt w Sachsenhausen (6 listopada 1939 – 8 lutego 1940)
  • dr Marcin Przegiętka (IPN)  – Aresztowania i deportacje do obozów koncentracyjnych inteligencji polskiej na ziemiach polskich wcielonych do Rzeszy (1940 r.)
  • dr Maciej Mazurkiewicz  – Akcja „Inteligencja” a zbrodnia ludobójstwa

Zapis konferencji na kanale IPNtv (PL/ENG)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Międzynarodowa konferencja poświęcona losowi polskich więźniów w obozie KL Sachsenhausen
    Międzynarodowa konferencja poświęcona losowi polskich więźniów w obozie KL Sachsenhausen

Powiązane wiadomości

do góry