Nawigacja

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

Premiera telewizyjna filmu „Polmission. Tajemnice paszportów” – 24 marca 2021, godz. 21.00, w TVP 1

  • Kadr z filmu „Polmission. Tajemnice paszportów”
    Kadr z filmu „Polmission. Tajemnice paszportów”

W środę 24 marca 2021 Telewizja Polska pokaże w programie pierwszym film „Polmission. Tajemnice paszportów”, którego koproducentem jest Instytut Pamięci Narodowej. Film przedstawia wątek jednej z największych i najbardziej zagadkowych akcji ratowania Żydów podczas II wojny światowej. Obraz w reżyserii Jacka Papisa jest kontynuacją filmu Paszporty Paragwaju”produkcji filmowej Instytutu Pamięci Narodowej, pokazywanej wielokrotnie na terenie całego kraju, w telewizji publicznej, a co najważniejsze w wielu krajach na świecie. 

„Polmission. Tajemnice paszportów” opowiada o dalszych losach Ocalonych dzięki działalności polskiej dyplomacji i polskiego wywiadu, we współpracy z międzynarodowymi organizacjami.  Głównymi rozmówcami są bezpośrednio Ocaleni lub ich potomkowie, co sprawia, że film jest także dokumentacyjnym zapisem niezwykłych, jednostkowych losów, z których każdy właściwie nadawałby się na osobną „hollywoodzką produkcję”. Oprócz Ocalonych w filmie pojawiają się również historycy i badacze, próbujący rozwikłać niewyjaśnione dotąd kwestie i odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania.

Zapraszamy w środę 24 marca o godz 21.00 do TVP 1

„POLMISSION. Tajemnice paszportów” [TRAILER]

Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat… – spotkanie z twórcami filmu po premierze filmu „Polmission. Tajemnice paszportów” w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego o Totalitaryzmach „Echa Katynia” w 2020 roku. W debacie wzięli udział: Jacek Papis – reżyser filmu, Robert Kaczmarek – producent, Jakub Kumoch – b. polski Ambasador w Szwajcarii, dr hab. Sebastian Piątkowski oraz prowadząca spotkanie Barbara Stanisławczyk-Żyła.

 

 

 

do góry