Nawigacja

Видання IPN укр

Multimedia

„Marsz Wygnanych” z płyty „Dziesięć Kroków. Memoriał Warszawski 1944”

Wykażmy wolę pamięci!

Piosenka „Marsz Wygnanych”, z płyty „Dziesięć Kroków. Memoriał Warszawski 1944”, jest hołdem składanym cywilnym ofiarom walczącej Warszawy. Pragniemy uczcić powstańców warszawskich, zamordowaną ludność cywilną oraz tych, którzy przeszli gehennę wypędzenia z Warszawy.

Przez pierwsze dni powstania oddziały niemieckie wierne były rozkazowi przywódcy III Rzeszy: Warszawę zrównać z ziemią, a jej mieszkańców wymordować. Nie było litości! Granaty, karabiny maszynowe i „morze ognia” zabierały życie mieszkańcom stolicy. Bez względu na wiek i płeć byli oni bestialsko mordowani w masowych egzekucjach.

W kolejnych dniach sierpnia 1944 r. cywilna ludność Warszawy była wysiedlana z miasta i transportowana do obozu przejściowego w Pruszkowie (Dulag 121). Jako pierwsi do obozu trafili mieszkańcy Woli (w dniach 7–8 sierpnia 1944 r.). Po krótkim pobycie w obozie, mieszkańców stolicy wywożono na roboty przymusowe w głąb Rzeszy lub zsyłano do obozów koncentracyjnych.

 

 

 

MARSZ WYGNANYCH

Płyta: Dziesięć Kroków. Memoriał Warszawski 1944
Wykonanie: Dariusz Kowalski
Muzyka i aranżacja: Dariusz Budkiewicz
Słowa: Anna Żochowska
Scenariusz teledysku: Dariusz Kowalski, Anna Żochowska, Przemysław Głowacz
Realizacja teledysku: Przemysław Głowacz. Współpraca: Marcin Gregorczyk, Wojciech Łukasiuk.
Koordynacja projektu: Anna Żochowska (Fundacja Sztafeta)
Produkcja: Instytut Pamięci Narodowej

W teledysku wykorzystano materiały filmowe z marszu pamięci „Tędy przeszła Warszawa” (30 września 2018 r.) oraz archiwalne zdjęcia z zasobów Muzeum Dulag 121.

Dziękujemy za pomoc w realizacji teledysku: Fundacji Edukacji Historycznej, Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie oraz parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Pruszkowie-Żbikowie.

do góry