Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

Kalendarz ścienny „Z myślą o Niepodległej”

W 2018 roku przypada setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach opracowało kalendarz ścienny „Z myślą o Niepodległej”.

W 2018 roku przypada setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach opracowało kalendarz ścienny „Z myślą o Niepodległej”. 

Na kartach kalendarza przedstawiono postacie dwunastu działaczy, dążących do włączenia Górnego Śląska w granice odradzającej się Rzeczpospolitej. Wybór, ze względu na ogromną liczbę osób zaangażowanych w działalność narodową tamtego okresu, był niezwykle trudny. Autorzy kierowali się przy nim z jednej strony chęcią ukazania jak najszerszego spectrum postaci (robotnicy, lekarze, księża, dowódcy wojskowi etc.), jak również jakością i dostępnością ikonografii. Kalendarz ma zatem wymiar symboliczny i jest hołdem złożonym wszystkim tym, dzięki którym to co wydawało się dla wielu marzeniem nie do spełnienia, stało się faktem.

Na poszczególnych stronach zaprezentowano postacie wraz z krótką notką biograficzną:

Styczeń – Ignacy Nowak
Luty – Konstanty Wolny
Marzec – Józef Rymer
Kwiecień – Janina Omańkowska
Maj – Wojciech Korfanty
Czerwiec – ks. Jan Brandys
Lipiec – Rudolf Niemczyk
Sierpień – Andrzej Mielęcki
Wrzesień – Stanisław Młodnicki
Październik – Robert Oszek
Listopad – Alfons Zgrzebniok
Grudzień – Jan Ludyga-Laskowski

Niewątpliwym atutem wydawnictwa jest również interesująca i nowoczesna szata graficzna.

Kalendarz przygotowany przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej  Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

Koncepcja, kwerenda, biogramy: Aleksandra Korol-Chudy, Zbigniew Gołasz.

Fotografie ze zbiorów: Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny, Muzeum w Chorzowie, Biblioteki Śląskiej w Katowicach, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Darii Czarneckiej i Grzegorza Grześkowiaka.

Projekt graficzny: Barbara Lepacka – Adatto Katowice.

Format: A3.

20 listopada 2017 r. w Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach  im. Henryka Sławika „Przystanek Historia”, podczas specjalnej akcji, 100 osób otrzymało bezpłatne egzemplarze kalendarza. 

do góry