Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

IPN upamiętnia 150. rocznicę urodzin Józefa Piłsudskiego, współtwórcy Niepodległej Polski

Przede wszystkim konferencje naukowe i konkursy dla młodzieży, ale także wystawa, spektakle, wykłady, warsztaty i wydawnictwa czy audycje radiowe towarzyszą obchodom 150. rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego, organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej

  • Kwiaty pod pomnikiem na placu Piłsudskiego w Warszawie Kwiaty pod pomnikiem na placu Piłsudskiego w Warszawie
  • Pomnik Marszałka przy Belwederze Pomnik Marszałka przy Belwederze
  • Pomnik Marszałka u zbiegu ulic Piłsudskiego i Wenecja Pomnik Marszałka u zbiegu ulic Piłsudskiego i Wenecja
  • W krypcie pod wieżą srebrnych dzwonów na Wawelu W krypcie pod wieżą srebrnych dzwonów na Wawelu

Współorganizowana przez Instytut Pamięci Narodowej międzynarodowa konferencja naukowa „Bez emocji. Polsko-litewski dialog o Józefie Piłsudskim” to jedna z wielu inicjatyw IPN w celu uhonorowania współtwórcy Niepodległej Polski, urodzonego 150 lat temu w Zułowie na Wileńszczyźnie.

Dwudniową dyskusję, która rozpoczęła się w Wilnie 5 grudnia, otworzył prezes Instytutu dr Jarosław Szarek. Złożył także kwiaty przy pomniku leżącym w miejscu dworu, w którym przyszedł na świat przyszły Marszałek Polski.

„Dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek”. Te słowa, wypowiedziane przez prezydenta Rzeczypospolitej Ignacego Mościckiego w dniu pogrzebu Józefa Piłsudskiego, znakomicie charakteryzują rolę Marszałka w dziejach Rzeczypospolitej. Piłsudski sformułował koncepcję walki zbrojnej o niepodległość w czasie, gdy wiarę w jej odzyskanie podzielała jedynie znikoma część społeczeństwa polskiego. Konsekwentnie wcielał ją w życie – zainicjował stworzenie Związku Walki Czynnej i organizacji strzeleckich przed I wojną światową, a po jej wybuchu – Legionów Polskich.

Dowodził I Brygadą Legionów i bił się o niepodległość z Rosją, później rzucił wyzwanie pozostałym państwom zaborczym – Niemcom i Austro-Węgrom. W listopadzie 1918 r. jako Naczelnik Państwa rozpoczął proces odbudowy państwowości polskiej oraz Wojska Polskiego. Jako Naczelny Wódz poprowadził wojsko do wojny o granicę wschodnią Rzeczypospolitej.

Zwycięstwo w tych zmaganiach, których kulminacyjnym momentem było odparcie najazdu bolszewickiego, zdecydowało o bycie młodego państwa. Po wyborze Gabriela Narutowicza na stanowisko prezydenta RP przekazał mu władzę. Kiedy prezydent zaraz po rozpoczęciu urzędowania został zamordowany, Piłsudski na znak protestu odszedł z życia politycznego. Do władzy wrócił po przewrocie dokonanym w maju 1926 r. Obalenie legalnych władz i walki, które przyniosły ofiary, są do dziś krytykowane. Wtedy jednak znaczna część społeczeństwa, rozczarowana ówczesną sytuacją polityczną, poparła działania Piłsudskiego. Marszałek rządził Polską dziewięć lat, dał jej niezależną politykę zagraniczną, czyniąc Rzeczpospolitą liczącym się państwem w Europie, oraz nową konstytucję. Kiedy zmarł, żegnało go zjednoczone w żałobie wielonarodowe społeczeństwo II Rzeczypospolitej.

Inicjatywy IPN na 150-lecie urodzin Józefa Piłsudskiego:

WILNO

BIAŁYSTOK

GDAŃSK

KATOWICE

KRAKÓW

LUBLIN

ŁÓDŹ

POZNAŃ

RZESZÓW

SZCZECIN

WROCŁAW

POLECAMY

do góry