Nawigacja

Historia z IPN

Rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego. Zapowiedź pokazu filmów

12 maja 2020 o godz. 11.00 i 17.00

 

 

Okres dwudziestolecia międzywojennego obfituje w wydarzenia, których wpływ silnie zaznaczył się w świadomości Polaków. Jednym z nich była niewątpliwie śmierć pierwszego marszałka Polski, Józefa Piłsudskiego 12 maja 1935 r. Stan marszałka był już bardzo zły pod koniec 1934 r., lecz dopiero w kwietniu 1935 r. przybyły z Wiednia specjalista od chorób nowotworowych postawił diagnozę – nowotwór złośliwy wątroby. Na operację było już jednak za późno. Józef Piłsudski zmarł w Belwederze, w niedzielę o godz. 20.45. Jego śmierć była tragedią dla całego narodu.

„Cieniom królewskim przybył towarzysz wiecznego snu. Skroń jego nie okala korona, a dłoń nie dzierży berła. A królem był serc i władcą doli naszej" – słowa prezydenta Ignacego Mościckiego podczas uroczystości pogrzebowych na Wawelu.

W 85. rocznicę tego wydarzenia Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Białymstoku serdecznie zaprasza na wspólne oglądanie przedwojennych filmów poświęconych upamiętnieniu śmierci Marszałka.

12 maja 2020 r. o godz. 11.00  i 17:00 będą Państwo mieli niepowtarzalną możliwość obejrzenia dwóch materiałów archiwalnych pochodzących z zasobów Repozytorium Cyfrowego Filmoteki Narodowej.

Pierwszy z nich ( godz. 11:00 ) pt. „Hołd wojsk pancernych prochom pierwszego marszałka Polski Józefa Piłsudskiego” powstał w 1938 r. Przedstawia sposób, w jaki polscy pancerniacy postanowili oddać hołd Marszałkowi. Film ten jest również ciekawym źródłem dla wszystkich zainteresowanych Wojskiem Polskim.

Drugi ( godz. 17:00 ) pt. „Czwarta rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego”, jest krótką relacją z obchodów, które odbyły się na 4 miesiące przed wybuchem wojny.

Oba filmy pojawią się na naszym profilu Facebook.
Więcej informacji w przygotowanym na tę okazję spocie.
Serdecznie zapraszamy.

 

 

 

 

do góry