Nawigacja

Historia z IPN

Polecamy: Wolne Związki Zawodowe Wybrzeża. Ruch jak dynamit

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą historyczną Instytutu Pamięci Narodowej. Przypominamy ważne rocznice, sylwetki wybitnych Polaków oraz najważniejsze dla naszej historii najnowszej wydarzenia.

 

Cecylia Kuta: Wolne Związki Zawodowe Wybrzeża. Ruch jak dynamit

Na fali pogłębiającego się kryzysu gospodarczego i narodzin zorganizowanej opozycji demokratycznej powstały Wolne Związki Zawodowe Wybrzeża. Jako oficjalną datę przyjmuje się 29 kwietnia 1978 r., dzień ogłoszenia deklaracji założycielskiej, której sygnatariuszami byli Andrzej Gwiazda, Antoni Sokołowski i Krzysztof Wyszkowski.

całość na stronie Oddziału IPN w Krakowie 

 

Marta Marcinkiewicz, Stefn K. Kozłowski, Wolne Związki Zawodowe Pomorza Zachodniego

Historia szczecińsko-gryfińskich WZZ ma raczej słodko-gorzkie zakończenie. Choć pod koniec lat siedemdziesiątych środowisko to wiele zrobiło dla wzrostu świadomości robotników w regionie, to w sierpniu 1980 r. działacze WZZ nie zostali dopuszczeni do udziału w strajku w Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego.

►całość na portalu przystanekhistoria.pl 

 

Maja Lubiejewska-Chilicka: WZZ Wybrzeża, czyli ludzie muszą się bronić ...

Czterdzieści dwa lata temu powstał Komitet Założycielski Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża. Działania zrzeszonych w WZZ-tach kilkudziesięciu osób – pochodzących z różnych środowisk i o odmiennych poglądach – przesądziły o sukcesie Sierpnia ‘80 i doprowadziły do narodzin Solidarności.

►całość na portalu przystanekhistoria.pl 

 

Piotr Brzeziński: Wolne Związki Zawodowe Wybrzeża – spojrzenie po latach

Wolne Związki Zawodowe zajmują miejsce szczególne wśród organizacji opozycyjnych w PRL. Już sama ich nazwa niepokoiła komunistów, gdyż podważała uzurpowaną przez nich władzę nad robotnikami, a zarazem kompromitowała oficjalne struktury związkowe skupione w CRZZ.

►całość na portalu przystanekhistoria.pl

 

Polecamy także archiwalny dodatek IPN do „Gościa Niedzielnego”

Inne ciekawe materiały znajdą Państwo na portalu przystanekhistoria.pl w zakładce TEMATY pod hasłem Wolne Związki Zawodowe

 

do góry