Nawigacja

Historia z IPN

Polecamy: Kontekst międzynarodowy Zbrodni Katyńskiej

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą historyczną Instytutu Pamięci Narodowej. Przypominamy ważne rocznice, sylwetki wybitnych Polaków oraz najważniejsze dla naszej historii najnowszej wydarzenia.

Proponujemy wysłuchanie wykładu prof. dr. hab. Tadeusza Wolszy (Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk; Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej): Międzynarodowa Komisja Lekarska w Katyniu w 1943 r. François Naville – niezłomny lekarz z Genewy. Prelekcja została wygłoszona podczas międzynarodowej konferencji naukowej „Magna Res Libertas. Ku Niepodległej. W 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości” w Rapperswilu, współorganizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej 21–22 czerwca 2018.

Zapraszamy do obejrzenia wykładu Krystyny Piórkowskiej „Anglojęzyczni świadkowie Katynia. Dokumentacja ich wizyty w Katyniu a Komitet Maddena”, wygłoszonego 25 kwietnia 2018 w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” w Warszawie. Po wykładzie odbył się panel dyskusyjny z udziałem prof. Mariusza Wołosa (Instytut Historii PAN, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie) i dr. hab. Sławomira Cenckiewicza (Wojskowe Biuro Historyczne, Kolegium IPN). Prowadzenie: Adam Hlebowicz (BEN IPN).

Polecamy zapis panelu dyskusyjnego zorganizowanego 6 marca 2020 r. w Łodzi w 80. rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Uczestnicy: prof. dr hab. Marian Głosek (kierownik prac archeologicznych prowadzonych w Katyniu i Miednoje w latach 90. XX w.), dr Aleksander Gurjanow (Stowarzyszenie „Memoriał” w Moskwie), prof. dr hab. Ireneusz C. Kamiński (prawnik reprezentujący Rodziny Katyńskie w procesach przeciwko Federacji Rosyjskiej przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu). Prowadzenie: dr Joanna Żelazko

 

 

Zachęcamy do zapoznania się z publikacjami IPN

Mord w Lesie Katyńskim. Przesłuchania przed amerykańską komisją Maddena w latach 1951–1952, tom 1 i 2

►POBIERZ

W 2020 roku ukazała się kolejna część polskiej edycji dorobku dochodzenia Specjalnej Komisji Śledczej do Zbadania Faktów, Dowodów i Okoliczności Mordu w Lesie Katyńskim:

Mord w Lesie Katyńskim. Przesłuchania przed amerykańską komisją Maddena w latach 1951–1952, tom 3

Witold Wasilewski: Zachód a Katyń („Biuletyn IPN” 4/2010)

Stosunek Zachodu do Zbrodni Katyńskiej od początku był moralnie dwuznaczny, a postawa polityczna rządów USA i państw zachodnioeuropejskich zmieniała się zależnie od ich ideowego nastawienia i sytuacji międzynarodowej ►

Najciekawsze materiały znajdą Państwo na portalu przystanekhistoria.pl w zakładce TEMATY pod hasłem Zbrodnia Katyńska.

do góry