Nawigacja

Historia z IPN

Polecamy: Prace archeologiczne w Bykowni

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą historyczną Instytutu Pamięci Narodowej. Przypominamy ważne rocznice, sylwetki wybitnych Polaków oraz najważniejsze dla naszej historii najnowszej wydarzenia.

„Zbrodnia katyńska została popełniona w 1940 r. Po ponad pół wieku, w latach 90-tych XX wieku pozwolono nam zacząć o niej mówić. Niestety do dziś nie dopuszczono nas do ujawnienia całej prawdy. Od tego czasu mija 30 lat, a my wciąż do końca nie wiemy gdzie spoczywają nasi bliscy.  (...) Jedną z części postępowań ujawnienia prawdy o zbrodni katyńskiej były ekshumacje, w których brali udział polscy specjaliści” – pisze dr Dominika Siemińska z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w artykule o poszukiwaniach ofiar Zbrodni Katyńskiej w Bykowni.

23 października 2019 roku w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” w Warszawie odbyło się spotkanie z dr. Aleksandrem Gurjanowem, badaczem problematyki represji sowieckich wobec Polaków, członkiem Stowarzyszenia „Memoriał”, redaktorem i współautorem wydanych przez Stowarzyszenie „Memoriał” w Moskwie rosyjskich ksiąg pamięci z biogramami polskich jeńców wojennych z obozów NKWD w Kozielsku i Ostaszkowie Ubity w Katyni (Zabici w Katyniu) oraz Ubity w Kalininie, zachoronieny w Miednom (Zabici w Kalininie, pochowani w Miednoje). Spotkanie było poświęcone tej ostatniej, najnowszej publikacji. 

Zachęcamy do obejrzenia retransmisji na kanale IPNtv

 

Najciekawsze materiały znajdą Państwo na portalu przystanekhistoria.pl w zakładce TEMATY pod hasłem Zbrodnia Katyńska.

do góry