Nawigacja

Historia z IPN

Polecamy: Pacyfikacja Skłobów – najkrwawsza pacyfikacja „hubalowska”

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą historyczną Instytutu Pamięci Narodowej. Przypominamy ważne rocznice, sylwetki wybitnych Polaków oraz najważniejsze dla naszej historii najnowszej wydarzenia.

30 marca 1940 r.

żołnierze Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego pod dowództwem mjr. Henryka Dobrzańskiego ps. „Hubal” wyrwali się z okrążenia pod wsią Hucisko w pow. koneckim, gdzie pokonali niemiecki batalion policji. W odwecie Niemcy zamordowali 711 mieszkańców z 31 wsi, znajdujących się na szlaku Oddziału Wydzielonego. Najwięcej ofiar było wśród mieszkańców wsi Skłoby, Gałki, Szałas Stary i Hucisko.

Zapraszamy do przeczytania artykułu przygotowanego przez dr Karolinę Trzeskowską-Kubasik z Biura Badań Historycznych IPN, Pacyfikacja Skłobów – najkrwawsza pacyfikacja „hubalowska”:

30 marca 1946 r.

Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej poinformował prymasa Polski kardynała Augusta Hlonda, że związana z godnością prymasowską metropolitalna stolica gnieźnieńska jest odtąd połączona unią personalną z metropolitalną stolicą warszawską. W efekcie tej decyzji kardynał Hlond pozostając metropolitą gnieźnieńskim i prymasem Polski, został także metropolitą warszawskim. Tym samym prymas Polski mógł urzędować w stolicy kraju.

Polecamy Państwu artykuł ks. dr. Jarosława Wąsowicza, Prymas trzech epok. Kardynał August Hlond (1881–1948):

 

do góry