Nawigacja

Historia z IPN

Film animowany na podstawie komiksu „Akcja pod Arsenałem 26 marca 1943”

Polecamy film animowany na podstawie komiksu „Akcja pod Arsenałem 26 marca 1943” z serii „W imieniu Polski Walczącej”, przygotowany przez warszawski oddział IPN w związku z 77. rocznicą Akcji pod Arsenałem.

Dzisiaj, 31 marca 2020, miała się odbyć transmisja dyskusji na żywo o prowokacji pruszkowskiej, w ramach której w marcu 1945 r. aresztowano przywódców Polskiego Państwa Podziemnego. Z przyczyn od nas niezależnych jesteśmy zmuszeni przełożyć to spotkanie online.

W zamian proponujemy Państwu film animowany prezentujący spektakularną operację odbicia więźniów przewożonych z siedziby Gestapo w al. Szucha do więzienia na Pawiaku w Warszawie 26 marca 1943 r., znaną jako Akcja pod Arsenałem."

Marzec 1943 r. Gestapo celnie uderza w warszawskie Szare Szeregi. W ręce Niemców wpada najpierw dowódca hufca praskiego phm. pchor. Henryk Ostrowski „Heniek”, a po kilku dniach – dowódca hufca „Południe” phm. pchor. Jan Bytnar „Rudy”. Czy złapani i katowani wsiedzibie gestapo przy Al. Szucha harcerscy konspiratorzy będą mieli szansę na przeżycie? Czy zostaną pozostawieni własnemu losowi? Na pomoc aresztowanym ruszają koledzy i przyjaciele z Grup Szturmowych Szarych Szeregów z Tadeuszem Zawadzkim „Zośką”, Aleksym Dawidowskim „Alkiem” i Janem Rodowiczem „Anodą” na czele. Są gotowi poświęcić życie. Organizują akcję odbicia aresztowanych w biały dzień, w centrum miasta. To pierwsza tak poważna dywersja bojowa w stolicy, wymaga zgody dowództwa Kedywu Komendy Głównej AK. Czas ucieka – „Rudy” i „Heniek” mogą nie przeżyć następnego przesłuchania. W końcu 26 marca przychodzi rozkaz: „Trzaskać”.

Scenariusz: Sławomir Zajączkowski
Rysunki: Krzysztof Wyrzykowski
Koncepcja serii i konsultacja historyczna: dr Kazimierz Krajewski, dr Tomasz Łabuszewski
Produkcja: Chimney Poland
Postproducent: Justyna Juszczyk
Reżyseria i animacja: Piotr Dismas Zdanowicz
Roto i Assety: Marta Zdanowicz
Lektor: Łukasz Talik
Dźwięk: Malaga Studio
Krystian Kościjański

do góry