Nawigacja

Historia z IPN

Internetowa premiera filmowego cyklu „Szpiedzy”

„Szpiedzy” to cykl filmów dokumentalnych opowiadających jedenaście historii szpiegowskich z czasów PRL.

 

Zapraszamy na internetową premierę filmowego cyklu „Szpiedzy” na  fanpage na Facebook @IPN.Szczecin. Emitujemy dwa odcinki w tygodniu (wtorek i czwartek) zawsze o 11.30. 

Program emisji:

  • wtorek 14 kwietnia - „Małżonkowie wywiadu
  • czwartek 16 kwietnia - „Pamiątka z Bangkoku
  • wtorek 21 kwietnia - „Kropla krwi
  • czwartek 23 kwietnia - „Silesia

Poszczególne odcinki odsłaniają kulisy rywalizacji pomiędzy wywiadami państw Zachodu z krajami komunistycznymi. Rolę tytułowych szpiegów w realnym świecie przyszło „odegrać” obywatelom Polski znajdującej się pod sowiecką okupacją. Jerzy Strawa, Zenon Celegrat, Leszek Chróst, czy Bogdan Walewski, nakłonieni przez pracowników CIA, podjęli ryzykowną grę, w której przewijały się nie tylko istotne dla Amerykanów informacje zza żelaznej kurtyny czy duże sumy pieniędzy, ale też trudne wybory i osobiste dramaty szpiegów. Służbę Bezpieczeństwa z olbrzymią determinacją i bezlitośnie tropiła wszystkich tych, którzy odważyli się sprzeciwiać władzy komunistycznej, ale też zdradzić PRL.

W emitowanych odcinkach cyklu nie zabraknie dramatycznych scen z zatrzymania szpiegów, prowadzonych przeciwko nim śledztw i procesów, z których część zakończyła się zasądzeniem najwyższego wymiaru kary - KARY ŚMIERCI W produkcji wykorzystano nigdy dotąd nie publikowane materiały filmowe i fotograficzne z zasobu Archiwum IPN, a przygotowane przez ekipy filmowe MSW i MON na zlecenie cywilnej i wojskowej bezpieki do celów szkoleniowych lub propagandowych.

 „Wielka wymiana” 

„Agent jej Królewskiej Mości”

„Dziewczyna z Sajgonu”

„Trefny list” 

„Czekając na agenta” 

„Kryptonim gracz”

Po emisji zapraszamy na Q&A z dr. Pawłem Skubiszem, współautorem cyklu. Pytania i odpowiedzi w komentarzach pod filmami.

 

do góry