Nawigacja

Видання IPN укр

Historia z IPN

Katarzyna Adamów: Danuta Szaflarska. Aktorka z barykady

6 lutego 1915 r. w Kosarzyskach na Sądecczyźnie, w rodzinie nauczycieli, urodziła się Danuta Szaflarska – aktorka filmowa i teatralna, uczestniczka powstania warszawskiego ps. "Młynarzówna".

  • Danuta Szaflarska. Fot. z zasobu AIPN
    Danuta Szaflarska. Fot. z zasobu AIPN

Już od dziecka przejawiała talent do aktorstwa. W połowie lat 30. przeniosła się do Warszawy i rozpoczęła studia aktorskie.

W czasie II wojny światowej

W czasie II wojny światowej wyszła za mąż za kompozytora Jana Ekiera. Na świecie pojawiła się ich córka Maria, ale małżeństwo nie przetrwało próby czasu.

Podczas okupacji Szaflarska nie podjęła pracy w jawnych teatrach – kontrolowanych przez Niemców. W 1942 r. związała się z Teatrem Podziemnym Delegatury Rządu RP na Kraj, a następnie Teatrem Frontowym Biura Informacji i Propagandy (BIP) Komendy Głównej Armii Krajowej.

W czasie Powstania Warszawskiego zgłosiła się do budowy barykad, z teatrem organizowała koncerty dla powstańców i cywili, roznosiła meldunki po ulicach stolicy.

Aktorstwo i działalność społeczna

Po wojnie sławę przyniosła jej pierwszoplanowa rola kobieca w filmie Leonarda Buczkowskiego pt. „Zakazane Piosenki”.

Na scenie Teatru Współczesnego Szaflarska poznała aktora i spikera radiowego Janusza Kilańskiego. Z drugiego związku urodziła się córka Agnieszka. Jednak – jak mawiała Szaflarska –

„Zawód aktorski zagraża trwałości małżeństwa”.

Zgodnie z tą regułą drugi związek też nie przetrwał. Nigdy więcej nie wyszła za mąż. Skupiła się na aktorstwie.

Z ramienia Prymasowskiego Komitetu Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom w 1981 r. została obserwatorem procesów aresztowanych robotników Huty Warszawa i Ursusa. Wtedy też poznała księdza Jerzego Popiełuszkę, z którym się zaprzyjaźniła.

Prawdziwy powrót do aktorstwa przeżyła w wieku 70 lat. Przypomnieli sobie o niej dyrektorzy teatrów i filmowcy. Filmoznawca Andrzej Kołodyński uważa, że swoje najbardziej dojrzałe role zagrała będąc w sędziwym wieku.

* * *

Zmarła 19 lutego 2017 w Warszawie w wieku 102 lat. Spoczęła w Alei Zasłużonych Cmentarza Wojskowego na warszawskich Powązkach.

 

Więcej interesujących materiałów na profilu Archiwum IPN

Czytaj całość na portalu przystanekhistoria.pl

do góry