Nawigacja

Видання IPN укр

Historia z IPN

„Polska architektura Lwowa”, podcast z cyklu „Miejsca Pamięci Narodowej na Kresach” – premiera 22 czerwca 2022, godz. 8.00 na IPNtv

„Miejsca Pamięci Narodowej na Kresach” to cykl dziewięciu podcastów Instytutu Pamięci Narodowej. Tytułowe miejsca pamięci przybliża profesor Jacek Friedrich – historyk sztuki, muzealnik i wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego, a także dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Polska architektura Lwowa

Lwów był trzecim największym miastem i starał się rywalizować z Warszawą o miano kulturalnej i naukowej stolicy Polski. Jakim miejscem jest dziś Lwów w polskiej pamięci zbiorowej i co kryje się pod pojęciem polska architektura Lwowa?

 

 

Wzgórza Wuleckie we Lwowie

Jak po II wojnie światowej starano się upamiętniać ofiary niemieckiej zbrodni popełnionej na polskiej elicie intelektualnej Lwowa? 4 lipca 1941 roku na Wzgórzach Wuleckich Niemcy zamordowali ponad 20 profesorów lwowskich uczelni, ich najbliższych krewnych oraz osoby, które przebywały z nimi w chwili aresztowania.

 


 

Polskie tropy w Wilnie – uniwersytet i cela Konrada


Wilno miasto tak wielu polskich tropów, o tak potężnej historii, że nie sposób opowiedzieć o nim za jednym razem. Którym co do wielkości miastem Polski była obecna stolica Litwy? Jak wyglądała edukacja w Wilnie? Kiedy i z czyją pomocą powstał tutejszy uniwersytet? Kto był absolwentem uczelni? Jak wyglądało studiowanie w dawnym Wilnie?

 


 

Polskie tropy w Wilnie – obiekty sakralne

Dlaczego Matka Boska Ostrobramska zajmuje tak ważne miejsce w polskiej historii? Jaką historię skrywa Parafia Ducha Świętego w Wilnie? Jakie inne obiekty sakralne w stolicy Litwy wiążą się z historią Polski?

 

 

Cmentarz Orląt Lwowskich

W jakim wieku byli obrońcy Lwowa? Ile Orląt Lwowskich poległo podczas obrony miasta? Dlaczego powinniśmy pamiętać o bitwie pod Zadwórzem? Gdzie są pochowani ochotniczy obrońcy Lwowa? Kto projektował architekturę Cmentarza Orląt Lwowskich?

 

 

Ponary

Kto przeprowadzał masowe egzekucje w podwileńskich Ponarach? Ilu Żydów zamordowano razem z Polakami? Jak zabezpieczono teren, by nie dostały się tam postronne osoby? Gdzie znajdują się groby zamordowanych?

 

 

Wileńskie cmentarze na Rossie i Antokolu

Jakie miejsce mają cmentarze na Rossie i Antokolu w polskiej tradycji narodowej? Czy na cmentarzach pochowani są Polacy, czy również Litwini? Jacy znani patrioci zostali tam pochowani?

 

Cmentarz Łyczakowski

Jakie miejsce ma cmentarz Łyczakowski w polskiej tradycji narodowej? Gdzie znajdują się groby powstańców listopadowych? Jak wygląda część cmentarza poświęcona Orlętom Lwowskim? Czy na cmentarzu pochowani są Polacy, czy również Ukraińcy? – na te pytania odpowiada prof. Jacek Friedrich

 

 

Katyń, Miednoje, Charków, Bykownia

Katyń, Charków, Twer, Kijów, Mińsk. To nazwy, które wśród wielu polskich rodzin oznaczają miejsca kaźni, zbrodni i śmierci. Tam właśnie życie stracili ci, których władza sowiecka uznała za „wrogów”, polscy naukowcy i nauczyciele, urzędnicy, inżynierowie, oficerowie Wojska Polskiego, policjanci, polska inteligencja. Polskie elity wpadły w ręce sowieckich żołdaków po 17 września 1939 roku, gdy wschodnie tereny II Rzeczypospolitej zostały zaatakowane przez Armię Czerwoną. Zamordowanych strzałem w tył głowy chowano w masowych grobach. Dziś są to miejsca pamięci, po których oprowadza, przybliżając ich symbolikę, prof. Jacek Friedrich. W pierwszej odsłonie podcastu profesor opowiada o Katyniu, Miednoje, Charkowie i Bykowni.

 

 

 

do góry