Nawigacja

Dodatki historyczne do prasy

Dodatek IPN do „Gazety Polskiej” 10 listopada 2021 – z okazji Narodowego Święta Niepodległości

  • Dodatek IPN do „Gazety Polskiej” z okazji Narodowego Święta Niepodległości – 10 listopada 2021
    Dodatek IPN do „Gazety Polskiej” z okazji Narodowego Święta Niepodległości – 10 listopada 2021

W dodatku artykuły:

  • Karol Nawrocki – Do czytelników „Gazety Polskiej”
  • Michał Zarychta – „Wielkiemi ulicami morze głów urasta...” Warszawskie manifestacje w listopadzie 1918 roku
    Zawarty w tytule cytat odsyła do będącego częścią „Karmazynowego poematu” wiersza Lechonia „Piłsudski” – utworu z wyjątkową siłą oddającego entuzjazm, z jakim Polacy witali niepodległość Polski. Entuzjazm ten jednak tylko na krótko przysłonił podziały ówczesnej polskiej sceny politycznej.
  • Sebastian Rosenbaum – Górny Śląsk 1918 . Pierwszy krok ku Rzeczypospolitej
    Gdy 27 września 1918 roku wojska brytyjskie przedarły się przez Linię Zygfryda, pas niemieckich umocnień na froncie zachodnim, nawet dla dowództwa wojsk Rzeszy stało się jasne, że na Zachodzie wojna jest przegrana.
  • Paweł Chojnacki – Wielki dzień
    Oficer Legionów, powieściopisarz, dramaturg, radiowiec, aktor, reżyser, dyrektor Teatru im. Juliusza Słowackiego Zygmunt Nowakowski opisze w londyńskim „Dzienniku Polskim i Dzienniku Żołnierza” w 1962 roku wielki dzień, „którego nigdy nie zapomni” – 31 października 1918 roku.
  • Piotr Grzelczak – Krew na bruku
    Są takie miejsca w Polsce, w których obchody Narodowego Święta Niepodległości mają de facto podwójny wymiar. Takim miastem pozostaje wielkopolski Konin, gdzie 11 listopada 1918 roku został okupiony krwią przelaną na ołtarzu wolnej Ojczyny.
  • Krzysztof Kawalec – Roman Dmowski (1864–1939)
    Był jedną z najwybitniejszych postaci w życiu Polski ostatnich dwóch stuleci. Niebywale utalentowany, obdarzony fenomenalną pamięcią (znał dziewięć języków), chłonnym umysłem i umiejętnością wnikliwej obserwacji, przedstawiał wyniki swoich przemyśleń syntetycznie, bez gubienia istoty rzeczy w morzu faktów.
  • Justyna Dudek – Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej w Lublinie
    Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej (TRLRP) w Lublinie ukonstytuował się nocą z 6 na 7 listopada 1918 roku. O jego powstaniu informował manifest rozlepiony na murach miasta. Stworzyli go politycy i działacze stronnictw lewicy niepodległościowej z Ignacym Daszyńskim jako premierem na czele.
     
do góry