Nawigacja

Historia z IPN

Józef Piłsudski w Wielkim Formacie

„Historia w Wielkim Formacie” oraz „Plakaty Historii w Wielkim Formacie” to projekty Biura Edukacji Narodowej IPN, przybliżające w ekspresyjny sposób najważniejsze postacie najnowszej historii Polski.

Prezentujemy dwa nowe postery, których bohaterem jest Józef Piłsudski. Podstawą pierwszego jest fotografia, wykonana 19 marca 1925 roku nieopodal dworku w Sulejówku, kiedy zebrały się tam osoby, pragnące złożyć życzenia imieninowe Marszałkowi. Ukochana klacz – Kasztanka zawsze wprawiała go w dobry nastrój, dlatego zadbano również o jej obecność. Na zdjęciu solenizant karmi swoją Kasztankę w towarzystwie córek: Wandy i Jadwigi oraz adiutantów: porucznika Michała Galińskiego i porucznika Jerzego Jabłonowskiego.

Poster w formacie B1 do pobrania

 

Na drugiej fotografii Józef Piłsudski spogląda na nas z saloniku sulejowskiego dworku . Za tytuł postera obraliśmy jedno z najsłynniejszych zdań wypowiedzianych przez Marszałka, które przeszło już do historii: „Polska będzie wielka albo nie będzie jej wcale”.

Poster w formacie B1 do pobrania

Oryginalne fotografie pochodzą ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego. Koloryzacje cyfrowe są dziełem Mikołaja Kaczmarka. Postery w formacie B1 udostępnione są przez IPN do swobodnego pobierania:

 

 

do góry