Nawigacja

Wystawy

Wystawa IPN Gdańsk „II wojna światowa na Pomorzu Gdańskim w fotografiach i dokumentach IPN”

Marcin Węgliński
Data publikacji 02.09.2019

80. rocznica wybuchu II wojny światowej jest okazją do przypomnienia o tym, czym była wojna oraz zaprezentowania zbiorów fotograficznych i dokumentów zgromadzonych w Archiwum IPN. 

Punktem wyjścia są historyczne zdjęcie, należące do najczęściej reprodukowanych obrazów, przedstawiające pierwsze chwile wojny w Gdańsku, walki o Pocztę Polską, Westerplatte, Gdynię, Oksywie, polskich jeńców i ludność cywilną, wysadzone przez Polaków mosty na Wiśle w Tczewie, budowę i późniejsze funkcjonowanie obozu koncentracyjnego i zagłady Stutthof. Całość koncepcji zamykają fotografie wykonane po wojnie, ukazujące miejsca ekshumacji, gdzie jesienią 1939 roku dokonano największych masowych zbrodni na Pomorzu Gdańskim: Lasy Piaśnickie, Lasy Szpęgawskie, Lasy Kartuskie i Lasy Kościerskie.

Na wystawie zaprezentowano 72 fotografie oraz 30 dokumentów pochodzących z zasobu archiwalnego Instytutu Pamięci Narodowej. Źródłem fotografii są albumy wykonane na użytek propagandy niemieckiej, sławiącej sukcesy żołnierzy niemieckich. Zdjęcia wykonano w gdańskich zakładach fotograficznych: Foto-Sönnke – album „Danzigs Befreiung” („Wyzwolenie Gdańska ”) oraz Foto Luben – album "Kampf um Danzig" ("Walka o Gdańsk").

Pozostałe zdjęcia, wykonane w 1945 roku i później oraz prezentowane dokumenty zostały zaczerpnięte z akt śledztw w sprawie masowych zabójstw obywateli polskich dokonanych jesienią 1939 r., prowadzonych Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku.

Część z tych zdjęć funkcjonuje od dawna w obiegu naukowym, pozostałe są mało lub zupełnie nieznane.

 

 

do góry