Nawigacja

Видання IPN укр

Wystawy

I nazywali to Wojskiem Polskim…! Wojskowe Obozy Internowania w Polsce (1982–1983)

Ekspozycja prezentuje historię Wojskowych Obozów Internowania. W WOI umieszczono opozycjonistów z 35 ówczesnych województw. Internowania pod pozorem „ćwiczeń wojskowych” służyły izolacji najbardziej niepokornych opozycjonistów, którzy mogli zainicjować lub włączyć się w akcję protestacyjną przeciwko uchwalonej w październiku 1982 r. ustawie o związkach zawodowych, delegalizującej NSZZ „Solidarność” oraz przekreślającej szanse na reaktywację związku.

Wystawa została przygotowywana przez dr Kamilę Churską-Wołoszczakdr Katarzynę Maniewską oraz Piotra Wiejaka – pracowników Delegatury IPN w Bydgoszczy w związku z 35. rocznicą internowania przedstawicieli opozycji w Wojskowych Obozach Internowania (WOI).

Podstawowym celem wernisażu jest przywrócenie do społecznej pamięci wiedzy i historii WOI. Wystawa jest jednym z najważniejszych punktów szerokiej akcji edukacyjnej, którą dzisiaj rozpoczynamy. (...) Pokazaliśmy czym był stan wojenny i WOI – sprawców, wykonawców i mocodawców – powiedziała autorka wystawy Katarzyna Maniewska w trakcie pierwszej prezentacji, która odbyła się 8 listopada 2017 roku w Nowym Domu Poselskim w Warszawie. Jak dodała, dzięki wystawie można zobaczyć, jak wyglądała codzienność internowanych osób. – To było najtrudniejsze – nie ma zdjęć represji. To, jak was prześladowano, dręczono, indoktrynowano, przesłuchiwano, tego nikt nie dokumentował – podkreśliła Maniewska.

Ekspozycja składa się z 12 paneli.

  • wystawa ostatnia plansza
    wystawa ostatnia plansza
do góry