Nawigacja

Видання IPN укр

Wystawy

„Zima wasza, wiosna nasza!” Niezależne manifestacje solidarnościowe 1 i 3 maja 1982 roku w Gdańsku

1 maja 1982 roku ulicami Gdańska w niezależnym pochodzie przeszło kilkadziesiąt tysięcy zwolenników zdelegalizowanej „Solidarności”. To niezwykłe wydarzenie nastąpiło w nieco ponad pięć miesięcy po wprowadzeniu stanu wojennego, po internowaniu setek członków NSZZ „Solidarność” i innych niezależnych organizacji, w trakcie procesów wytoczonych działaczom za organizowanie strajków w proteście po jego ogłoszeniu i mimo zasądzonych im wysokich wyroków więzienia. W tych okolicznościach ta w zasadzie spontaniczna manifestacja solidarnościowa w dniu hucznie obchodzonego przez komunistów Święta Pracy stanowiła prawdziwe zaskoczenie. Ukrywający się działacze Regionalnej i Tymczasowej Komisji Koordynacyjnej nakłaniali raczej do pozostania w domach lub uczestnictwa w nabożeństwach. Do licznego udziału w niezależnym pochodzie nawoływali natomiast działacze związani z Ogólnopolskim Komitetem Oporu i tzw. II Komisją Krajową.

Arkadiusz Kazański, fragment wstępu

Autorem wystawy jest Arkadiusz Kazański, historyk Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku. Pierwsza prezentacja wystawy miała miejsce 26 kwietnia 2017 r. na Placu Solidarności w Gdańsku.

Prezentacja składa się 10 jednostronnych paneli. Jej wymiary to 90 x 140 cm w orientacji poziomej. Istnieje możliwość prezentacji wewnętrznej i na zewnątrz. Jest dostępna w polskiej wersji językowej.

do góry