Nawigacja

Видання IPN укр

Wystawy

„Gdy naród do strajku wyruszył bez broni...”. Grudzień 1970 w Gdańsku

Wystawa została otwarta w grudniu 2012 r., w kolejną rocznicę robotniczej rewolty na Wybrzeżu. Gdańsk, podobnie jak w Sierpniu 1980 r., stał się kolebką oporu wobec komunistycznej władzy. Do strajku, który rozpoczął się 14 grudnia 1970 r. w Stoczni Gdańskiej im. Lenina, miały wkrótce dołączyć zakłady pracy Gdyni, Szczecina, Elbląga i Słupska.

Tematyka wystawy koncentruje się na tragicznych trzech grudniowych dniach w Gdańsku – 14, 15 i 16 grudnia 1970 roku, kiedy miały miejsce starcia demonstrantów z milicją i wojskiem, zakończone krwawą pacyfikacją stoczni. Na treść ekspozycji składa się zarówno tekst właściwy, który jest próbą rekonstrukcji zdarzeń w pięciu najbardziej zapalnych punktach zrewoltowanego miasta (Stocznia, wiadukt Błędnik, Dworzec Główny PKP, Komenda Miejska MO, budynek KW PZPR), jak również bogaty materiał zdjęciowy (w tym zdjęcia pokolorowane), cytaty uczestników starć „z dwóch stron barykady” i fragmenty poezji „grudniowej”. Autorem wystawy jest Bartosz Januszewski, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku.

Ekspozycja składa się z 11 dwustronnych plansz formatu 140x90 cm w układzie panoramicznym. Wystawę można prezentować zarówno we wnętrzach, jak i w plenerze.

do góry