Nawigacja

Wystawy

586 dni stanu wojennego (OIPN Gdańsk)

Wystawa, przygotowana w trzydziestą rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, przybliża najważniejsze wydarzenia lat 1981–1983 w wymiarze ogólnopolskim i regionalnym. Ekspozycja upamiętnia osobiste dramaty ofiar, indywidualne akty sprzeciwu Polaków, ale też różnorodność postaw podzielonego społeczeństwa. Obrazy z więzień, posiedzeń sądów doraźnych i pogrzebów przeplatają się z wielką polityką – spektakularnymi operacjami wojskowo-milicyjnymi, masowymi demonstracjami opozycji, walkami ulicznymi – jak również scenami życia codziennego w realnym socjalizmie. Jednym z wątków wystawy są też reakcje podzielonego żelazną kurtyną świata na dramatyczne wydarzenia w Polsce.

W ekspozycji wykorzystano materiały pochodzące ze zbiorów m.in. Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, Archiwum Akt Nowych w Warszawie, Ośrodka Karta oraz zbiorów prywatnych. Autorami wystawy są: Izabela Brzezińska, dr Tomasz Ginter, Sergiusz Kazimierczuk, Jan Olaszek, Paweł Rokicki i Marcin Węgliński.

Ekspozycja składa się z 18 dwustronnych plansz formatu 88 cm x 125 cm i można ją prezentować zarówno we wnętrzach, jak i w plenerze.

Powiązane wiadomości

do góry