Nawigacja

Wystawy

Polska Walcząca – wersja regionalna (Wielkopolska)

„Polska Walcząca” to ogólnopolski projekt wystawienniczy przygotowany przez Instytut Pamięci Narodowej we współpracy z Zamkiem Królewskim w Warszawie na 75. rocznicę utworzenia struktur Polskiego Państwa Podziemnego. Składa się z 26 tablic z reprodukcjami historycznych zdjęć idokumentów, spośród których 11 tablic przybliża historię Polskiego Państwa Podziemnego na terenie Wielkopolski. Regionalne wersje wystawy zostały przygotowane przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Poznaniu.

Wernisaż wystawy odbył się 26 września 2014 na dziedzińcu CK Zamek w Poznaniu (Ogród Różany w Parku Cesarskim) w ramach głównych obchodów 75.rocznicy utworzenia struktur Polskiego Państwa Podziemnego.

Wystawa przypomina o fenomenie Polskiego Państwa Podziemnego – zjawisku wyjątkowym w okupowanej w latach II wojny światowej Europie. Opowiada o początkach polskiej konspiracji we wrześniu 1939 r., jej rozwoju i różnorodnych formach walki podziemnej przeciwko obu okupantom, zarówno Niemcom, jak i Sowietom. Poprzez archiwalne zdjęcia i dokumenty z epoki pokazuje najważniejsze wydarzenia, w tym akcję Burza i Powstanie Warszawskie, których 70. rocznicę obecnie obchodzimy. Na wystawie znajdą się sylwetki wybranych bohaterów, w tym także Żołnierzy Wyklętych, którzy kontynuowali walkę o niepodległość Polski, stawiając opór komunistycznejdyktaturze po 1944 r. Dopełnieniem tej opowieści są zdjęcia z prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej w kwaterze Ł cmentarza na Powązkach, gdzie w ostatnich latach odnajdywane są i identyfikowane szczątki bohaterów Polski Walczącej, rozstrzelanych w komunistycznych więzieniach.

do góry