Nawigacja

Видання IPN укр

Wystawy

Bydgoski Listopad 1956 roku

Wystawa „Bydgoski Listopad 1956 roku” poświęcona jest zajściom w Bydgoszczy, które miały miejsce 18 listopada 1956 roku, a także represjom wobec manifestantów oraz oddźwiękom, jakie wydarzenia, które przeszły do historii pod nazwą Bydgoskiego Listopada ’56, wywołały w prasie.

W wyniku wydarzeń, rozgrywających się na ulicach Bydgoszczy (awantura przed jednym z kin, interwencja MO, starcia tłumu z milicjantami, a następnie sformowanie pochodu, wznoszącego patriotyczne okrzyki, wyrażającego swoje poparcie m.in. dla Węgrów i poznańskich robotników), tłum manifestantów wtargnął na teren Komendy Wojewódzkiej MO, a następnie skierował się do stacji zagłuszającej (tzw. zagłuszarki), znajdującej się na Wzgórzu Dąbrowskiego w bydgoskim Szwederowie, i zniszczył znajdujące się tam urządzenia.

Zdjęcia oraz dokumenty archiwalne przedstawione na wystawie pochodzą ze zbiorów archiwalnych IPN (Bydgoszcz, Gdańsk i Warszawa), a także publikacji oraz prasy. Wystawę przygotował historyk z pionu edukacyjno-naukowego Delegatury IPN w Bydgoszczy dr Marek Szymaniak. Została po raz pierwszy zaprezentowana w Bydgoszczy w 55. rocznicę opisywanych wydarzeń, 18 listopada 2011 roku.

Wystawa składa się z 11 paneli.

do góry