Nawigacja

Видання IPN укр

Wystawy

Za świętą Sprawę – Żołnierze „Łupaszki”

  • Dokument 5. Wileńskiej Brygady AK (ulotka przygotowana wraz z wystawą)
  • Fragment wystawy „Za świętą Sprawę” podczas jej prezentacji w sali obrad Rady Miejskiej Sopotu

Wystawa przedstawia genezę podziemia niepodległościowego po II wojny światowej, wywodzącego się z Wileńszczyzny. Pokazuje początki okupacji na Wileńszczyźnie, losy Polaków tego rejonu i postawę oporu wobec dwóch totalitaryzmów. Punkt ciężkości położony jest na zrozumienie tych postaw, stąd stosunkowa duża liczba cytatów. Wystawa opowiada historię żołnierzy mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, od początku ich walk na Wileńszczyźnie, aż do powojennej odysei na Podlasiu i Pomorzu. Autorzy nawiązują do konspiracji młodzieżowej okresu powojennego, widząc w niej kontynuację czynu niepodległościowego Żołnierzy Wyklętych.

Na 26 panelach umieszczono około 130 zdjęć – wiele z nich wcześniej nie publikowanych – oraz fotokopie dokumentów, fragmenty wspomnień i dokumentów, a także komentarzy historycznych. Pierwsza prezentacja wystawy miała miejsce w 2001 roku.

Autorami scenariusza wystawy są pracownicy Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku: Janusz Marszalec, Piotr Niwiński, Piotr Szubarczyk.

Wystawa nieeksponowana (nieaktualna). Polecamy wystawę „Niezłomna, wyklęta, przywrócona pamięci. Danuta Siedzikówna »Inka« 1928–1946” i „Nie jesteśmy żadną bandą. My jesteśmy z miast i wiosek polskich. 5. Wileńska Brygada Armii Krajowej na Pomorzu”.

do góry