Nawigacja

Wystawy

Chleba i wolności. Kraków niezłomny w czasach PRL

Autorzy wystawy: Joanna Dutka, Teodor Gąsiorowski
Współpraca: Jarosław Szarek
Konsultacja naukowa: prof. dr hab. Ryszard Terlecki
Projekt graficzny: Marta Drabik
Organizatorzy: Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Krakowie, we współpracy z Radą Miasta Krakowa, Zarządem Regionu Małopolska NSZZ „Solidarność” i Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego

Wystawa „Chleba i wolności. Kraków niezłomny w czasach PRL” składa się z 16 drukowanych plansz format 150 x 200 cm + plakaty. Dostosowana jest do prezentacji zewnętrznej. Obecnie jest udostępniania. Informacji w tej sprawie udzieli Państwu pracownik Referatu Wystaw i Edukacji Historycznej OBEP IPN w Krakowie, tel. (012) 426 21 37.

Ekspozycja została przygotowana w rocznicę upamiętnienia wydarzeń roku 1946, 1956, 1966, 1976 i 1981. Wszystkie zostały zaprezentowane na kilkunastu planszach.

Rok 1946 ilustrują fotografie oddziału podziemia niepodległościowego mjr. Józefa Kurasia „Ognia”, manifestacja 3-majowa w Krakowie oraz I Kongres Polskiego Stronnictwa Ludowego. Wydarzenia 1956 r. dotyczą Jasnogórskich Ślubów Narodu (26 sierpnia), Powstania Poznańskiego oraz olsztyńskiej manifestacji solidarności z walczącymi z wojskami sowieckimi powstańcami węgierskimi w Budapeszcie i zostały zilustrowane na czterech planszach. Z kolei 40. rocznicę Millenium Chrztu Polski w 1966 r. ilustrują zdjęcia z uroczystości religijnych Krakowa i Warszawy. Natomiast do prezentacji wydarzeń 1976 r. wykorzystano fotografie starć radomskich robotników z milicją. Całość zamykają zdjęcia z „białego marszu”, zorganizowanego w Krakowie 17 maja 1981 r. na znak solidarności z Ojcem Świętym po zamachu na placu św. Piotra w Rzymie, jak również zdjęcia z demonstracji po wprowadzeniu stanu wojennego w Nowej Hucie.

Wernisaż wystawy miał miejsce 21 czerwca 2006 r. Honorowy patronat nad nią objął wówczas Jego Eminencja Metropolita Krakowski ks. kardynał Stanisław Dziwisz.

WYSTAWA ONLINE

 

do góry