Nawigacja

Wystawy

Budapeszt ’56

Autorzy wystawy: Joanna Dutka, Teodor Gąsiorowski
Współpraca: Jarosław Szarek
Konsultacja naukowa: prof. dr hab. Ryszard Terlecki
Projekt graficzny: Marta Drabik
Organizatorzy wystawy: Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Krakowie, Rada Miasta Krakowa, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie

Wystawa Budapeszt ’56 składa się z 16 drukowanych plansz formatu 150 x 200 cm + plakaty i katalog. Przygotowana została w wersji polsko-angielskiej i jest dostosowana do prezentacji zewnętrznej. Obecnie jest udostępniana. Zainteresowanym w tej sprawie informacji udzieli pracownik Referatu Wystaw i Edukacji Publicznej OBEP IPN w Krakowie, tel. (012) 426 21 37.

Ekspozycja przybliża zagadnienie Powstania Węgierskiego w 1956 r. Solidaryzujący się z Polakami i październikowymi przemianami w Polsce, Węgrzy wyszli na ulice. Ich wolnościowe dążenia przerodziły się w antykomunistyczne powstanie, krwawo stłumione przez Armię Sowiecką w listopadzie 1956 r. Polacy zorganizowali wówczas spontanicznie akcję pomocy wysyłając nad Dunaj lekarstwa, krew i słowa otuchy.

„Węgrzy dali w roku 1956 świadectwo swojego umiłowania wolności. Ich zryw można porównać z Powstaniem Warszawskim, równie tragicznym i równie osamotnionym. Pomoc, której udzielili Polacy w roku 1956 Węgrom, jest świadectwem siły moralnej i odwagi naszego społeczeństwa sprzed pół wieku. Dlatego zwłaszcza dziś, gdy tak często zapominany o znaczeniu podstawowych pojęć, warto jest odwoływać się do wydarzeń sprzed pół wieku i brać przykład z naszych Ojców i Dziadów, dla których słowa: solidarność, honor, wierność, braterstwo nie były tylko pustymi dźwiękami” – mówił Przewodniczący Rady Miasta Krakowa, dr inż. Paweł Pytko podczas uroczystości otwarcia wystawy.

Wystawa po raz pierwszy została zaprezentowana 23 października 2006 r., na placu św. Idziego w Krakowie.  

WYSTAWA ONLINE

do góry