Nawigacja

Wystawy

Twarze kieleckiej bezpieki

Autor wystawy: Monika Komaniecka
Współpraca: Joanna Dutka
Konsultacja naukowa: Wojciech Frazik, dr Filip Musiał
Projekt graficzny: Marta Czerwińska
Organizator: Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Krakowie

Na wystawę „Twarze kieleckiej bezpieki” składa się 71 drukowanych plansz formatu 70 x 100 cm + plakaty oraz katalog. Ekspozycja jest przygotowana do prezentacji wewnętrznej. Jej wernisaż odbył się 11 czerwca 2007 r. w Pałacu Tomasza Zielińskiego w Kielcach. Obecnie jest udostępniana. Zainteresowanym w tej sprawie informacji udzieli pracownik Referatu Wystaw i Edukacji Historycznej OBEP IPN w Krakowie, tel. (012) 426 21 37.

Ekspozycja przybliża wyniki dotychczasowych badań naukowych, prowadzonych przez pracowników Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Krakowie, w ramach realizowanego projektu dotyczącego struktury i metod działania aparatu bezpieczeństwa w Polsce w latach 1944–1989. W związku z tym na przygotowanych planszach znalazło się ponad 200 funkcjonariuszy kieleckiej policji politycznej, zajmujących kierownicze stanowiska w latach 1944–1990 i ponoszących odpowiedzialność za działania i represje wymierzone w społeczeństwo, a dla ochrony interesów komunistycznej partii i ZSRS.

Ekspozycja dzieli się na trzy zasadnicze części. Pierwsza z nich dotyczy lat 1944–1956. Obejmuje zatem lata funkcjonowania Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, później Wojewódzkiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Publicznego w Kielcach. Na dalszych planszach pokazano funkcjonariuszy pełniących funkcje zastępców komendantów powiatowych MO ds. SB w Kielcach, czyli szefów SB w latach 1957–1975, kierujących działaniami podległej im Służby Bezpieczeństwa na terenie województwa kieleckiego.

Na kolejnych planszach przedstawiono obsadę personalną kierownictwa Służby Bezpieczeństwa w województwie w latach 1975–1990 (zastępców komendanta wojewódzkiego MO / szefa WUSW ds. SB i ich najbliższych współpracowników, jak również naczelników poszczególnych pionów SB – operacyjnych i pomocniczych).

W poznaniu organizacji bezpieki pomagają diagramy, w czytelny sposób przedstawiające usytuowanie kieleckich struktur UB i SB w ramach państwowego aparatu represji. Uzupełnieniem zdjęć i opisu przebiegu służby są kopie dokumentów z akt personalnych, pokazujące wybrane momenty z kariery funkcjonariuszy UB/SB, system szkolenia, powiązania z aparatem partyjnym oraz z sowieckim aparatem represji.

Ortwarcie wystawy „Twarze kieleckiej bezpieki” – Kielce, 11 czerwca 2007.

do góry