Nawigacja

Wystawy

Solidarni z Rumunią

W dniu 20 stycznia 2009 r. w Narodowym Muzeum Historii Rumunii w Bukareszcie uroczyście otwarto wystawę „Solidarni z Rumunią” – „Solidari cu România”, przygotowaną przez poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej we współpracy z Instytutem Polskim w Bukareszcie. W trakcie wernisażu głos zabrali (w kolejności): dyrektor muzeum dr Crişan Muşeţeanu, prezes Instytutu Pamięci Narodowej prof. Janusz Kurtyka, dyrektor Instytutu Polskiego w Bukareszcie Jarosław Godun, sekretarz generalny rumuńskiego Ministerstwa Kultury i Spraw Religijnych dr Virgil Ştefan Niţulescu, dyrektor generalny Instytutu Ścigania Zbrodni Komunistycznych w Rumunii Stejarel Olaru i dyrektor poznańskiego oddziału IPN Ireneusz Adamski. Następnie Jan Kołodziejski i Konrad Białecki dokonali prezentacji przed licznie zgromadzoną publicznością wystawy i albumu. Ponadto autor wszystkich zdjęć prezentowanych na wystawie i w albumie, Jan Kołodziejski, przypomniał główne etapy swojej wyprawy do Rumunii z pomocą humanitarną w 1989 r., ilustrując opowieść prezentacją multimedialną.

Otwarta 20 stycznia 2009 r. wystawa składa się z 38 paneli, na których znajdują się 184 fotografie. Pierwszy z paneli, nie licząc tytułowego, w skrócie przypomina główne wydarzenia polityczne roku 1989 w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, drugi przedstawia reakcje polskich mediów na wydarzenia Rewolucji Grudniowej. Ostatni natomiast zawiera informacje o zakresie polskiej pomocy dla ówczesnej Rumunii. Wszystkie pozostałe panele są wypełnione zdjęciami wykonanymi przez Jana Kołodziejskiego na przełomie 1989/1990, ułożonymi w sposób chronologiczny, przedstawiającymi kolejno: drogę do Bukaresztu, przekazywanie przywiezionej pomocy, pobyt w Bukareszcie i wreszcie wizytę w Timisoarze. Do opisu poszczególnych paneli wykorzystano wspomnienia Jana Kołodziejskiego, uzupełnione o informacje dotyczące miejsc i osób występujących na zdjęciach. Opis jest trójjęzyczny (po rumuńsku, polsku i angielsku). Aby ułatwić odszukanie na panelach opisu w języku najbliższym czytającemu, tekst w języku rumuńskim ma kolor niebieski, w języku polskim – żółty, natomiast w języku angielskim – czerwony. Dyrekcja muzeum część przestrzeni pomiędzy panelami wypełniła własnymi eksponatami z okresu Rewolucji Grudniowej. Wystawa będzie prezentowana w Bukareszcie do końca lutego, a następnie wyruszy w podróż po Rumunii. Do końca roku zostanie zaprezentowana w Braszowie, Timisoarze, Sighetu Marmaţiei, a wreszcie, w grudniu, ponownie w Bukareszcie.

Autorzy wystawy (Konrad Białecki, Jan Kołodziejski i Filip Leśniak) mocno podkreślali, że jej celem nie jest całościowe przedstawienie zakresu pomocy płynącej z Polski, ale raczej próba spojrzenia na tamte dramatyczne dni oczyma uczestników wyprawy, która wyruszyła z Poznania w piątek 29 grudnia 1989 r. Jest to rzecz jasna obraz subiektywny, będący zapisem spojrzenia obcokrajowca na Rumunię w tamtym jakże dramatycznym okresie. Tym niemniej należy mieć nadzieję, że będzie on stanowił ważne uzupełnienie dziedzictwa rumuńskiej pamięci historycznej.

Ten sam cel przyświecał kierownictwu BUiAD IPN, które postanowiło przygotować album, zatytułowany tak jak prezentowana w Narodowym Muzeum Historii Rumunii wystawa. Jest to zbieżność nieprzypadkowa, ponieważ zasadnicza część albumu to zdjęcia, które można zobaczyć również na wystawie. Zawiera on jednak i takie fotografie, których na wystawie nie ma. Układ zdjęć w albumie jest chronologiczny, natomiast tekst przedstawiono w dwóch językach (polskim i rumuńskim). Ponadto we wstępie do albumu przypomniano zarówno przyczyny upadku komunizmu, jak i spojrzenie Polaków na przemiany zachodzące w Rumunii w 1989 r. i zakres polskiej pomocy. Album ten warto polecić uwadze czytelników również ze względu na nowoczesny, nieszablonowy sposób prezentacji fotografii.

Prezentacja zarówno wystawy, jak i albumu spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem ze strony rumuńskich mediów. Informacja o nich znalazła się m.in. w głównym wydaniu programu 1 rumuńskiej TV, a także w kilku najważniejszych tytułach prasowych.
 

do góry