Nawigacja

Wystawy

Aparat represji na Rzeszowszczyźnie w latach 1944–1956

W dniu 18 listopada 2003 r. w Galerii Miejskiej w podziemiach rzeszowskiego Ratusza została uroczyście otwarta wystawa „Aparat represji na Rzeszowszczyźnie w latach 1944–1956”, przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Rzeszowie.

Wystawa przedstawia genezę komunistycznego aparatu bezpieczeństwa w Polsce, a także jego powstanie, rozbudowę i działalność w województwie rzeszowskim. Ukazuje także metody pracy organów bezpieczeństwa: tworzenie sieci agenturalnej czy działania operacyjne (np. bezprawne zatrzymania i aresztowania, skrytobójcze mordy, rozbijanie od wewnątrz oddziałów podziemia niepodległościowego). Przedstawia rolę pionu śledczego i stosowane przez niego metody wymuszania zeznań, a także działalność Milicji Obywatelskiej jako „prawno-publicznej formacji służby Bezpieczeństwa Publicznego”. Zasygnalizowana została rola sowieckich „doradców”, tzw. sowietników, w strukturach UB. Ukazano również udział prokuratury i sądów w łamaniu oporu wobec narzuconej siłą władzy poprzez nadzór nad śledztwami prowadzonymi przez aparat bezpieczeństwa oraz wymierzanie drastycznie wysokich wyroków. Ekspozycja przywraca pamięć osób skazanych na karę śmierci przez sądy wojskowe na Rzeszowszczyźnie; prezentuje również wykonawców takich wyroków.

Otwarciu wystawy towarzyszyła sesja naukowa poświęcona tej samej tematyce, która odbyła się w siedzibie Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie.
Na potrzeby prezentacji wystawy w poszczególnych miastach regionu jest ona na bieżąco uzupełniana o lokalną specyfikę, np. o twarze i życiorysy poszczególnych funkcjonariuszy miejscowych urzędów bezpieczeństwa czy dokumenty związane z ich pracą.

Rzeszów, 18 listopada 2003 r.

do góry