Nawigacja

Wystawy

Strajki ustrzycko-rzeszowskie grudzień 1980 – luty 1981

W dniu 17 lutego 2006 r. w Sali Kameralnej Filharmonii Rzeszowskiej odbyła się konferencja naukowa pt. „Strajki ustrzycko-rzeszowskie grudzień 1980 – luty 1981”, poprzedzona uroczystym otwarciem wystawy poświęconej tej samej tematyce.

Wystawa i konferencja przygotowane zostały przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Rzeszowie przy współpracy Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność”, a honorowy patronat nad nimi objęła Pani Wojewoda Podkarpacka.
Uroczystości rozpoczęło złożenie kwiatów na grobie jednego z sygnatariuszy porozumień ustrzycko-rzeszowskich, przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych, wicemarszałka Senatu RP I i II kadencji Józefa Ślisza na cmentarzu w Łące koło Rzeszowa.
Następnie w holu Filharmonii Rzeszowskiej naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Rzeszowie dr Krzysztof Kaczmarski zaprezentował wystawę, na której zgromadzone zostały dokumenty, fotografie, informacje prasowe i plakaty pochodzące ze zbiorów rzeszowskiego i lubelskiego Oddziału IPN, Archiwum Państwowego w Przemyślu, archiwum Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność” oraz osób prywatnych. Przedstawiają one sytuację polskiej wsi przed rokiem 1980, a zwłaszcza politykę rolną PRL za czasów Gierka i Jaroszewicza, początki opozycji chłopskiej pod koniec lat 70-tych oraz powstanie pierwszych struktur związkowych rolniczej „Solidarności” późnym latem i jesienią 1980 r. Zaprezentowano przebieg protestu w Ustrzykach i jego pacyfikację, a także politykę dezinformacyjną władz komunistycznych. Obszernie – od strony oficjalnych rozmów, ale też posiłków, nabożeństw czy wypoczynku – pokazany został strajk okupacyjny w budynku b. WRZZ w Rzeszowie. Na paletach wystawienniczych znalazło się wiele dokumentów, ulotek i plakatów strajkowych, a także informacje z manipulującej faktami prasy oficjalnej oraz antysolidarnościowe materiały propagandowe. Zaprezentowano działania organów bezpieczeństwa wobec strajkujących: infiltrację przez tajnych współpracowników oraz plany przedsięwzięć operacyjnych i pacyfikacyjnych. Ponadto na ekspozycji oraz w informatorze do wystawy zamieszczono teksty porozumień zawartych między rolnikami strajkującymi w Ustrzykach i w Rzeszowie a Komisją Rządową. W końcowej części wystawy przedstawiono zjazd zjednoczeniowy rolniczych związków zawodowych w Poznaniu i powstanie NSZZ Rolników Indywidualnych, a także dramatyczne wydarzenia, które poprzedziły jego rejestrację.

Rzeszów, 17 lutego 2006 r.

do góry