Nawigacja

Видання IPN укр

Wystawy

Wierni ideałom. Niezależne środowiska katolików świeckich w Szczecinie w latach 1945–1989

Wystawa powstała w grudniu 2010 r., jej pierwsze otwarcie miało miejsce 4 grudnia 2010 z okazji 30-lecia Szczecińskiego Klubu Katolików (SKK).

Ekspozycja przedstawia pokrótce historię działań szczecińskich katolików. Jest małym krokiem w stronę opracowania historii ruchu świeckich w szczecińskim Kościele, który cały czas nie doczekał się szczegółowych badań. Na wystawie przedstawiono początki Kościoła w naszym mieście w latach 40., różnego rodzaju działania w ramach duszpasterstwa akademickiego, próby powołania Klubu Inteligencji Katolickiej po październiku 1956 r. oraz historię SKK. Wspomniani zostali wybitni duszpasterze (o. Władysław Siwek, ks. Grzegorz Okroy, o. Hubert Czuma i inni), a także świeccy działacze (m.in. śp.  Michał Plater-Zyberk, patron SKK). Podjęto także próbę ukazania zaangażowania katolików w sprawy społeczne i polityczne naszego miasta i kraju.

Na wystawie wykorzystano wiele fotografii ze zbiorów prywatnych i parafialnych, a także dokumenty ze zbiorów IPN i Archiwum Państwowego w Szczecinie.  

Wystawa składa się z 18 paneli o wymiarach 200 X 70 cm

Informacje:
Marcin Ozga, tel. (91) 312 94 12, e-mail: marcin.ozga@ipn.gov.pl

Pliki do pobrania

do góry