Nawigacja

Wystawy

Z Ewangelią w ręku i z modlitwą na ustach. Karola Wojtyły związki ze Szczecinem – wystawa plenerowa

Papieska wizyta z 1987 r. uznawana jest przez wiele osób za najważniejsze wydarzenie w historii Szczecina. W mieście, które tylko w XX stuleciu przeżyło niemal całkowitą wymianę ludności, było świadkiem rewolty grudniowej czy podpisania porozumień sierpniowych, opinię tę należy uznać za przesadzoną. Niemniej jednak obecność Jana Pawła II w stolicy Pomorza była niezwykle istotna, a jego związki ze Szczecinem widoczne – nie tylko w czasie trzeciej pielgrzymki do ojczyzny.

Nim Szczecin przywitał papieża Jana Pawła II, trzykrotnie witał Karola Wojtyłę – biskupa i kardynała, choć większą wagę do tych odwiedzin zaczęto przykładać dopiero po niespodziewanym wyniku konklawe z 1978 r. W pierwszych latach posługi największe znaczenie miało duchowe wsparcie papieża dla uczestników społecznego protestu w Sierpniu ’80 oraz spotkanie na Jasnej Górze z 1983 r., podczas którego zwrócił się on bezpośrednio do wiernych diecezji szczecińsko-kamieńskiej, przypominając, że to właśnie w Szczecinie „robotnik polski upomniał się o siebie z Ewangelią w ręku i z modlitwą na ustach”.

Jako niemal ostatnie z największych polskich miast – obok Gdańska i Łodzi – Szczecin na przyjęcie głowy Kościoła katolickiego czekać musiał blisko dziewięć lat od inauguracji pontyfikatu.

Choć papież nigdy już Szczecina nie zobaczył, jest w nim obecny choćby w postaci śladów odciśniętych w przestrzeni miejskiej – nie zawsze tak dosłownych, jak pomnik na Jasnych Błoniach jego imienia. Śmierć Jana Pawła II w kwietniu 2005 r. zgromadziła tysiące wiernych w miejscu, gdzie w 1987 r. modlił się w intencji pomorskich rodzin.

Przygotowana na szesnastu planszach wystawa „Z Ewangelią w ręku i z modlitwą na ustach. Karola Wojtyły związki ze Szczecinem” powstała dzięki współpracy Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie z Miastem Szczecin i Archidiecezją Szczecińsko-Kamieńską. Autorzy – Paweł Knap i Paweł Miedziński ze szczecińskiego oddziału IPN – wykorzystali m.in. zdjęcia autorstwa Krystyny Łyczywek, Ewy Łyczywek-Pałki, Zbigniewa Wróblewskiego oraz ze zbiorów PAP, Archiwum IPN, Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, ks. Artura Rasmusa.

Wystawa składa się z 16 plansz o wymiarach 200x150 cm.
 

Pliki do pobrania

do góry