Nawigacja

Wystawy

586 dni stanu wojennego – wystawa plenerowa

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie zaprasza 13 grudnia 2011 r. na otwarcie wystawy „586 dni stanu wojennego”.

Wprowadzenie stanu wojennego w Szczecinie spowodowało internowanie w ciągu pierwszych trzech dni 74 osób, w tym prawie całego Prezydium Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Pomorze Zachodnie. W całym stanie wojennym internowano 252 osoby, w tym 11 dwukrotnie, głównie w Goleniowie, potem Wierzchowie Pomorskim, Darłówku, Strzebielinku. W Stoczni Szczecińskiej im. Warskiego powstał Międzyzakładowy Komitet Strajkowy, pod przewodnictwem Mieczysława Ustasiaka. Wojsko i ZOMO spacyfikowały Stocznię w nocy 14 na 15 grudnia 1981 r. Podobną akcję przeprowadzono w Szczecińskiej Stoczni Remontowej „Gryfia”. W wyniku aresztowań przed Sądem Pomorskiego Okręgowego Wojskowego w Bydgoszczy w marcu 1982 r. postawiono 11 osób. Wobec sześciu osób orzeczono kary pozbawienia wolności od półtora do czterech lat więzienia. W kwietniu 1982 r. powstały dwie struktury opozycyjne: Regionalny Komitet Strajkowy na czele którego stanął Stanisław Zabłocki, a następnie Grzegorz Durski oraz Rada Koordynacyjna „Solidarności” Regionu Pomorze Zachodnie z Władysławem Lisewskim, Janem Otto, Jerzym Słoneckim, Januszem Szabanem, Longinem Komołowskim i Janem Tarnowskim.

W Koszalińskiem w okresie stanu wojennego internowano 38 członków NSZZ „Solidarność” Pobrzeże”. Strajk okupacyjny podjęły Zakłady Zespołów Elektronicznych „Unitra-Unima” w Białogardzie spacyfikowana w nocy z 14 na 15 grudnia 1981 r. Organizatorów strajku skazano na kary od trzech do trzech i pół roku więzienia. Działalność opozycyjna ogniskowała się wokół Regionalnego Komitetu Strajkowego w Koszalinie działającego do lutego 1983 r. 13 lutego 1982 r. w ośrodku odosobnienia w Wierzchowie Pomorskim, gdzie przebywali działacze „Solidarności” ze Szczecina  i Koszalina doszło do brutalnego pobicia ponad 40  osób przez strażników więziennych.

Wyrazem oporu społeczeństwa województw szczecińskiego i koszalińskiego był udział w demonstracjach w maju i sierpniu 1982 r., mszach za Ojczyznę oraz udział w niezależnym ruchu wydawniczym („Feniks”, „Jedność”, KOS”, „Biuletyn Informacyjny”, „Grot”)

/fragment wystawy „586 dni stanu wojennego”/

dr Sebastian Ligarski
OBEP IPN w Szczecinie

Wystawa plenerowa składa się z 20 banerów o wymiarach 210x200 cm.

do góry