Nawigacja

Wystawy

Stan wojenny. Spojrzenie po latach

W styczniu 2006 r. Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Szczecinie przygotowało wystawę „Stan wojenny”. Wykorzystano materiały fotograficzne, dokumenty, ulotki, plakaty i „bibułę”, dokumentujące przebieg stanu wojennego na Pomorzu Zachodnim, ze szczególnym uwzględnieniem Szczecina i Koszalina. Zbiory pochodziły przede wszystkim z zasobów archiwalnych NSZZ „Solidarność” Regionu „Pobrzeże” oraz Regionu Zachodniopomorskiego.

Wystawa ta stała się przyczynkiem wielu spotkań z osobami, które także posiadały liczne pamiątki i fotografie, obrazujące realia oraz przebieg stanu wojennego w Szczecinie. W związku z tym została przygotowana wystawa „Stan wojenny – spojrzenie po latach”, na której zaprezentowane zostały pozyskane w ten sposób fotografie i pamiątki.

Na trzech pierwszych planszach autorzy starali się pokazać genezę stanu wojennego – powstanie „Solidarności” jako wielkiego ruchu społecznego. Kryzys gospodarczy zobrazowano poprzez prezentację fotografii z „marszu głodowego”, który, podobnie jak w innych miastach, przeprowadzony został przez kobiety.

Wprowadzenie stanu wojennego ciekawie ilustruje instrukcja dla działaczy NSZZ „Solidarność”, która miała zostać wprowadzona w życie w razie wprowadzenia stanu wojennego. Na innej z plansz przedstawiono szczegółowy opis „zabezpieczenia” Szczecina przez oddziały Milicji Obywatelskiej i wojska podczas spodziewanych manifestacji w maju 1983 r. Zarówno w latach stanu wojennego, jak i po formalnym jego zniesieniu, w Szczecinie prężnie działały „podziemne” struktury NSZZ „Solidarność” oraz innych organizacji młodzieżowych, studenckich i robotniczych – zostało to zobrazowane przez szereg publikacji, które powstały na terenie Pomorza Zachodniego. Na ostatniej planszy umieszczono fotografie i inne materiały historyczne, które ukazują czas przełomu i wyborów w 1989 r.

Elementy tej wersji wystawy zostały umieszczone na dodatkowych 8 panelach, które mogą być wykorzystywane podczas lekcji i warsztatów w szkołach.

Kontakt:
Marcin Ozga, tel. (091) 312 94 12, e-mail: marcin.ozga@ipn.gov.pl
 

do góry