Nawigacja

Видання IPN укр

Wystawy

Walczyliśmy o nową Polskę, Polskę dla wszystkich...

„Walczyliśmy o nową Polskę, Polskę dla wszystkich..." – powiedział w trakcie swojego procesu por. Bujak, te słowa stały się także tytułem wystawy zorganizowanej przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej we Wrocławiu. Na ekspozycję składają się zdjęcia, pamiątki i dokumenty, w większości zgromadzone przez siostrę bohatera – Teresę Błaszczak.

Mieczysław Bujak pseudonim "Gryf", powstaniec warszawski, żołnierz oddziałów partyzanckich AK-WIN i 3. Armii USA, podporucznik LWP, syn Andrzeja, legionisty, piłkarza "Wisły" Kraków. Działał w ZHP. W grudniu 1942 roku został zaprzysiężony w Armii Krajowej. Był łącznikiem i kolporterem podziemnej prasy. Walczył w ramach Batalionu Specjalnego "Jerzyki" W czasie Powstania Warszawskiego awansowany został do stopnia podporucznika. Od 1 X 1944 do 11 IV 1945 przebywał w stalagu. Został uwolniony przez wojska amerykańskie. Od 12 IV do 10 IX 1945 był żołnierzem jednostki pancernej (batalion czołgów) 3. Armii USA. Uczestniczył w walkach. 14 IX 1945 powrócił do Polski. Odnowił kontakty z kolegami z AK. Latem 1946 wstąpił do zgrupowania partyzanckiego WiN kpt. Mariana Bernaciaka "Orlika". Po śmierci "Orlika" i rozwiązaniu oddziału zgłosił się ochotniczo do LWP. Od 1 X 1948 do 1 X 1949 był dowódcą plutonu podchorążych. 19 VIII 1950 został aresztowany przez funkcjonariuszy operacyjnych GZI MON. 25 IV został skazany przez Wojskowy Sąd Okręgowy nr IV we Wrocławiu na dwukrotną karę śmierci. Zarzucano mu udział w działaniach partyzanckich WiN, gromadzenie broni i amunicji, "agitację antypaństwową" wśród podchorążych i "działalność szpiegowską". 30 sierpnia 1951 roku został rozstrzelany w więzieniu przy ul. Kleczkowskiej we Wrocławiu. Po egzekucji ciało ppor. Bujaka pochowano w kwaterze 81A na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu obok kilkuset innych ofiar systemu stalinowskiego.

Szczątki por. Bujaka ekshumowano w 2006 r. w wyniku prac prowadzonych przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN we Wrocławiu. Uroczysty pochówek odbył się 3 kwietnia 2007 r. na Cmentarzu Powązkowskim (Wojskowym) w Warszawie.

Wojciech Trębacz

do góry