Nawigacja

Wystawy

Represje wobec Kościoła katolickiego na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie 1945–1989

Powstanie Instytutu Pamięci Narodowej i przejęcie przezeń dokumentów znajdujących się wcześniej w zasobach archiwów służb specjalnych, stworzyło sposobność podjęcia badań naukowych nad komunistycznymi represjami wobec Kościoła katolickiego w Polsce.

Grupa historyków Oddziału IPN we Wrocławiu oraz Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu przystąpiła przed kilku miesiącami do intensywnych prac badawczych nad zagadnieniem prześladowań Kościoła katolickiego po zakończeniu II wojny światowej. Ich owocem była zorganizowana w pierwszych dniach listopada - dzięki życzliwemu zainteresowaniu i wsparciu Ks. Kard. Henryka Gulbinowicza - konferencja naukowa i wystawa: "Represje wobec Kościoła katolickiego na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie 1945-1989".
Wystawa ma zobrazować czas zmagań Kościoła katolickiego z komunistycznym system totalitarnym i pokazać metody, jakimi posługiwał się aparat państwowy w stosunku do Kościoła i religii. Władze komunistyczne traktowały Kościół jako jednego z głównych wrogów w budowie nowego społeczeństwa opartego na ideologii komunistycznej. Widoczne było to w całym ogromnie zróżnicowanym okresie lat 1945-1989. Zmieniały się tylko formy i metody represji: zatrzymania, przesłuchania, inwigilacja, szykany, aresztowania i wyroki skazujące, wydalenie i przesiedlenia z diecezji i probostw, kary administracyjne, brutalna propaganda, laicyzacja, ingerencja w wewnętrzne sprawy Kościoła i inne.
Wystawa była dotychczas prezentowana we Wrocławiu w Muzeum Archidiecezjalnym i w siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Brochowa oraz w Opolu i Ozimku.

do góry