Nawigacja

Видання IPN укр

Wystawy

Twarze jeleniogórskiej bezpieki

W dniu 30 kwietnia na jeleniogórskim Rynku odbyło się otwarcie wystawy „Twarze jeleniogórskiej bezpieki”. Jest to kolejny etap realizacji projektu naukowo-edukacyjnego „Twarze bezpieki”. Wykorzystane na wystawie fotografie i dokumenty pochodzą ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej. Przedstawiono strukturę i obsadę kierowniczych stanowisk UB i SB w latach 1945–1990 w Jeleniej Górze i na obszarze geograficznym wchodzących w skład województwa jeleniogórskiego po reformie administracyjnej w 1975 roku. Przy wyborze zwrócono uwagę na dokumenty ilustrujące specyfikę działania organów bezpieczeństwa na Ziemi Jeleniogórskiej.

Otwarcia wystawy dokonali prezydent Jeleniej Góry Marek Obrębalski i dyrektor wrocławskiego oddziału IPN prof. dr hab. Włodzimierz Suleja wraz z przedstawicielami samorządu lokalnego. W wernisażu i w spotkaniu w salach galerii uczestniczyli posłowie ziemi jeleniogórskiej: Marzena Machałek, Elżbieta Witek i Marcin Zawiła, przedstawiciele regionalnych struktur NSZZ „Solidarność” – m.in. Andrzej Piesiak oraz Franciszek Kopeć, jeleniogórscy opozycjoniści z czasów PRL: Ryszard Matusiak, Jerzy Nalichowski, Tadeusz Lewandowski i Marian Zagórny. Informacji merytorycznych i odpowiedzi na pytania udzielili prof. dr hab. Włodzimierz Suleja, dr hab. Krzysztof Szwagrzyk i Wojciech Trębacz. Zebrani podkreślali ważność i niezbędność prezentowania ekspozycji, szczególnie mając na uwadze zaniedbania w edukacji historycznej dotyczącej historii regionu.

Wystawa została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN we Wrocławiu przy współpracy władz miasta Jelenia Góra. Scenariusz i koncepcję opracowali Sylwia Krzyżanowska i Wojciech Trębacz, przy współpracy Joanny Hytrek-Hryciuk, Roberta Klementowskiego, Pawła Piotrowskiego i Krzysztofa Szwagrzyka. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 31 maja br. Po prezentacji będzie funkcjonować jako jedna z propozycji wystawienniczych OBEP IPN we Wrocławiu.

  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
do góry